Осма Ученическа научна сесия
на
Ученическия институт на БАН
ноември 2021 г.
Ученическият институт на Българската академия на науките (УчИ-БАН) обявява прием на ученически проекти-разработки за своята ежегодна Ученическа научна сесия (УНС), която ще се проведе или изцяло онлайн или хибридно – с ограничен брой присъстващи на място и синхронно излъчване в реално време до онлайн участници.
Крайната дата, до която ще се приемат ученическите разработки за участие в УНС е 11 октомври 2021 година. Самата УНС ще се проведе през месец ноември 2021 година.
За участие в УНС се приемат ученически разработки/проекти с: научно-изследователски, приложен или теоретичен характер, както и ученически произведения в различни области на изкуството. Приемат се и разработки във формата на уреди и устройства. Проектите от областта на изкуствознанието и изобразителните изкуства могат да са от теоретичен характер или под формата на художествено произведение (рисунка, етюд, пластика, дърворезба). За тези творби учениците е необходимо да приложат и пояснителен текст, в които описват идеята си. За първа година в конкурса ще се приемат за участие и музикални композиции на ученици.
Учениците могат да изпращат своите разработки по пощата на адрес: ул. „15 ноември“ №1, София 1000, или да използват онлайн системата за подаване на документите, спазвайки крайния срок – 11 октомври 2021 г.
С регламента за участие в конкурсната сесия на УчИ-БАН можете да се запознаете тук.
Подаване на проекти за осмата сесия на УчИ-БАН:
Изисквания към проектното предложение
Проектното предложение е необходимо да включва:
- заявление за участие,
- резюмета на български и английски език задължително в Word формат,
- и самия проект.
Проекти, за които липсват тези файлове или резюметата са в друг формат, различен от Word, няма да бъдат допускани до участие.
За повече информация, проучете внимателно приложените указания.
Подаване по пощата
Българска академия на науките
Ученически институт на БАН
ул.”15 ноември” № 1
1040 София
Пратката, изпратена по пощата трябва да съдържа две печатни подвързани копия на проекта и заявление, с което авторът изразява желание да бъде допуснат до представяне на проекта на Ученическата научна сесия. Освен това в пратката се прилага и електронен носител (CD или флашка), на който е записан целият проект, заявлението за участие и резюметата на български и английски език задължително в Word формат. Проекти, за които в електронния носител липсват тези файлове в указания формат, няма да бъдат допускани до участие.
При необходимост от допълнителна информация, пишете нa мейл elena@cu.bas.bg.
Подаване онлайн
Новини от УчИ-БАН
Седма Ученическа научна сесия на Ученическия институт на БАН (УчИ-БАН)
Седмата Ученическа научна сесия (УНС) на Ученическия институт на БАН (УчИ-БАН) се проведе изцяло онлайн в дните от 10-и до12-ти ноември 2020 година. Общо 190 ученици, научни ръководители, консултанти и членове на журита взеха участие [...]
68 проекта ще бъдат представени онлайн в Седмата научна сесия на Ученическия институт на БАН
68 проекта от 20 града от цялата страна ще бъдат представени онлайн на Седмата научна сесия на Ученическия институт на БАН на 10, 11, 12 ноември. За първи път тази година в ученическата сесия ще [...]
Представяне на иновативните подходи в дейността на УчИ-БАН
Кръгла маса на тема: „Представяне на иновативните подходи в дейността на Ученическия институт на Българската академия на науките (УчИ-БАН)“ се проведе на 24 юли 2020 г. по инициатива на Съвета по иновации при БТПП. Събитието [...]
Ученическият институт на БАН обявява прием на проекти за участие в Ученическа научна сесия’2020
Ученическият институт на Българската академия на науките (УчИ-БАН) обявява прием на ученически разработки и произведения за своята 7-ма Ученическа научна сесия (УНС). Тя ще се проведе през месец ноември 2020 година, а крайният срок за [...]
Обучителен семинар за малки учебно-изследователски общности
Ученическият институт на БАН организира обучителен семинар за малки учебно-изследователски общности (екипи от учител и ученици) по проект, финансиран от МОН. Семинарът се провежда на 5 и 6 февруари с участието на над 20 учители [...]
Учебно-изследователски общности подкрепят талантливи ученици
15 малки учебно-изследователски общности (МУИО) ще бъдат финансирани от Ученическия институт на БАН (УчИ-БАН) през учебната 2019 – 2020 г. В общностите ученици ще работят по един или няколко проекта, ръководени от утвърдени в научната [...]
За Ученическия институт на Българската академия на науките

За кого?
Ако си ученик и имаш интереси в някоя област на науката или в областта на изкуствознанието и изобразителните изкуства, можеш да участваш в Ученическия институт на Българската академия на науките.

Как?
Можеш да разработиш сам или заедно с твой съученик и приятел тема, която те интересува. Темата ще избереш след разговор с учител, научен работник, университетски преподавател, студент или друг специалист. Той ще ти помогне и насочи, за да се справиш успешно с предизвикателствата, които срещаш. Получените резултати е необходимо да оформиш в писмен вид като научно-изследователски проект или да ни изпратиш на адреса на БАН своя картина, рисунка, пластика, дърворезба, етюд.
Ще очакваме твоя проект в срок до края на септември месец.
Проектите се предават за рецензиране и оценка от специалисти в съответната научна област или област на изкуството. Участниците получават до края на месец октомври по мейл копие от рецензията, за да видят препоръките и да усъвършенстват своя проект.

Защо?
-
Защото е интересно и забавно да се занимаваш с наука и изкуство.
-
Придобиваш умения и опит за изследователска и творческа работа.
-
Получаваш реалистични оценки от специалист за резултатите, които си постигнал. Ще получиш ценни идеи и насоки за развитие.
-
Авторите на най-успешните проекти получават покана да представят работата си на организирана от БАН Ученическа научна сесия. Тя се провежда ежегодно през месец ноември. По време на сесията ще се запознаеш с твои връстници, ще имаш възможност да обменяш идеи и опит с тях. Придобиваш полезен опит как да презентираш най-добре себе си и резултатите от своята работа.
-
Авторите на всички, допуснати до Ученическата научна сесия проекти и техните ръководители получават удостоверение за участие и сборник с резюмета на текстовите проекти, участвали в сесията. Така участниците имат полезна информация за поддържане на връзка помежду им и за реализиране на бъдещи съвместни дейности и проекти.
-
Авторите на отличените разработки получават достъп до библиотечни и научно-изследователски ресурси, с които разполага Българската академия на науките, както и научно ръководство за насърчаване, развитие и израстване в избрана от ученика научна област или област на изкуството.