Views Navigation

Event Views Navigation

Today
All Day

Образователна програма “Писано яйце за Великден”

Скъпи приятели, наближава Великден и е време да обявим началото на образователната ни програма, свързана с празника. В Образователния център на Националния етнографски музей ще научим какви са традиционните обредни практики; каква е ролята на червеното яйце в поверията и обичаите; по какво се отличават днешните козунаци от някогашните обредни хлябове. После ще вземем писалките с восък и боите, за да изпишем най-красивите великденски яйца. Екипът ни е подготвил за Вас интересна програма и приятни изненади! Заниманията ще се проведат от 22.04.2024 до 28.04.2024 г. (вкл.) в Oбразователния център на Националния етнографски музей при следния график: 10:00 – 11:00 ч. 11:15 – 12:15 ч. 12:30 – 13:30 ч. 13:50 – 14:50 ч. 15:00 – 16:00 ч. 16:15 – 17:15 ч. Програмата е подходяща за деца над 7 [...]

Пролетен семинар на докторантите и младите учени от институтите на БАН „Интердисциплинарна химия”

Пролетният семинар на докторантите и младите учени „Интердисциплинарна химия” е една вече утвърдена инициатива на ИОМТ, която ще бъде организирана тази година за 17 пореден път. Целта на Семинара е да срещне младите учени и докторанти, работещи в областта на химията и природните науки, като им даде място за изява, обмяна на идеи и опит и установяване на бъдещи сътрудничества. Важна част от събитието всяка година е цикълът лекции от изявени наши учени в различни области на науката, които доброволно и с ентусиазъм споделят своите знания и опит с младата аудитория.  

„БЪЛГАРИЯ, ЕВРОПА И СВЕТЪТ: ТРАДИЦИИ И ТРАНСФОРМАЦИИ“

Институт за исторически изследвания бул. „Шипченски проход” № 52, бл. 17, ет. 1

На 24 и 25 април 2024 година в Института за исторически изследвания ще се проведе национална научна конференция на тема „България, Европа и светът: традиции и трансформации“. Форумът се провежда в рамките на Националната програма "Млади учени и постдокторанти-2". Програма на конференцията вижте тук.

Юбилейна научна сесия „От идеята до промишления продукт: 50 години от разработването на лазера на пари на меден бромид в ИФТТ“

зала "Проф. Марин Дринов"

На 24 април 2024 г. от 10:00 часа в зала „Проф. Марин Дринов“ на БАН (ул. „15 ноември“ №1) Институтът по физика на твърдото тяло ще отбележи 50 годишнината от изобретяването на лазера с меден бромид. Идеята на акад. Никола Съботинов за създаване на нискотемпературен меден лазер в България е реализирана през 1974 г., когато под неговото ръководство в Института по физика на твърдото тяло е пуснат в действие лазер с пари на меден бромид, признат за изобретение на годината през 1979 г. С цел подобряване на неговите характеристики са проведени редица теоретични и експериментални изследвания и е открит ефектът на водорода. Така е създаден най-мощният изцяло български газов лазер, генериращ във видимата област на електромагнитния спектър, който е патентован в България, Франция, САЩ, Великобритания, [...]

Go to Top