Годишен отчет на БАН за 2024 г.
През 2024 г. БАН отбеляза 155-годишнината от създаването си – най-старата институция на съвременна България. В онези далечни, но изпълнени с родолюбие и надежда години проф. Марин Дринов вижда „спасителен лъч“ и заедно със съмишленици поставя началото на Българското книжовно дружество. Това се случва в Браила, Румъния, в къщата на Варвара Хадживелева, на мястото на която днес е църквата „Възнесение Господне“, наричана Българската църква – доказателство за светостта на мястото. Там са положени основите на „един от най-великолепните всенародни храмове на българската наука“, както самият проф. Дринов нарича бъдещата академия. Създателите на Книжовното дружество са прозорливи и с визия за развитието и ролята му за духовността, просвещението и материалното състояние на народа ни. В началото доминират възрожденската мисия и националната идея (език, история, свобода), след Освобождението членовете на дружеството, преименувано през 1911 г. в Българска академия на науките, се посвещават на изграждането на нова България. По-късно, след Втората световна война, с възникването на новата структура от научни звена Академията има ключова роля в зараждането на всички модерни индустрии в България. И днес, следвайки заветите на основателите си, Българската академия на науките продължава да се утвърждава като водещ научен център в страната и авторитетна научна организация в чужбина. През последните години Академията преодоля множество предизвикателства и както посочва акад. Ревалски, едно от основните постижения е признаването на авторитета ѝ от всички институции в държавата „не само като най-големия изследователски център в България, но и като онзи партньор, който те искат да видят, когато става въпрос за експертна дейност и съвети, основани на научни факти, за вземане на решения за бъдещето на страната“. Затова отбелязването на годишнината е част от нашия дълг и признателност към основателите на Академията, предначертали преди 155 години нейния европейски път на развитие, но и дълг пред обществото за утвърждаване на българската духовност и популяризиране на българския принос в световната наука.
По повод 155-годишнината от създаването си БАН организира множество изложби, научни форуми и културни събития, които представят пред обществото многостранната дейност на Академията, формират нравствени, морални и естетически ценности. Рождената дата, 12 октомври, бе отбелязана с тържествено събрание и запомнящ се концерт в сградата на Софийската опера и балет. Официални гости бяха Негово Светейшество патриарх Даниил, депутати, посланици, представители на международни академии, партньорски организации на БАН. Поздравителни адреси за празника изпратиха президентът Румен Радев, министър-председателят Димитър Главчев, кметът на София Васил Терзиев, министри, ректори на университети и др.
Една от инициативите по повод годишнината беше заснемането на филм. Филмът „155 години БАН: Живият дух на създателите“ е мост между поколенията, който ни връща към корените на българската наука и просвещение. Създаден е без целево финансиране, но с безгранична отдаденост и желание да бъде разказана историята на визионерите, чиито идеи и усилия са положили основите на Академията. Първата част носи духа на онази непримирима воля, която е събрала основателите на Българското книжовно дружество. Възстановките, в които български учени влизат в ролите на великите личности от миналото, превръщат разказа в емоционално съпреживяване. Автор на филма (любител режисьор, сценарист, оператор и монтажист) е доц. Ина Анева, научен секретар на БАН. Всички участници се включват безвъзмездно и с голяма отдаденост към каузата да покажат, че духът на създателите е жив и вече 155 години осветлява пътя на науката в България. Ролите на Михаил Арнаудов, Марин Дринов, Васил Стоянов, Васил Друмев и Васил Левски са пресъздадени с много чувства от водещи в своята научна област български учени: проф. Петър Желев, проф. Георги Гаджев, доц. Димитър Антонов, доц. Светослав Георгиев и студента Стоимен Шопов. Премиерата на филма събра над 200 зрители в Големия салон на БАН, след което последваха излъчвания в националния ефир (БНТ 2 и БНТ 4).
Представители на чуждестранни академии на науките и партньорски организации участваха в честването на 155 години от създаването на Българската академия на науките. На 12.10.2024 г. те се срещнаха с ръководството на Академията и отправиха приветствия по повод годишнината. Сред гостите бяха председателите на Сръбската академия на науките и изкуствата, на Кубинската академия на науките, на Националната академия на науките на Република Армения, на Естонската академия на науките, на Словенската академия на науките и изкуствата, на Словашката академия на науките, генералният секретар на ПАЧИС, заместник-председателите на Черногорската академия на науките и изкуствата, на Румънската академия, на Унгарската академия на науките и на EASAC. Сред гостите бяха още директорът на Ningbo Innovation Center за Централна и Източна Европа, представители на Националния център за научни изследвания на Франция (CNRS) и на Хърватската академия на науките и изкуствата, както и делегация от Албанската академия на науките.
На 17 и 18 септември 2024 г. официална делегация от БАН, водена от председателя на Академията акад. Юлиан Ревалски, осъществи двудневно посещение в Букурещ и Браила, Румъния. Посещението беше посветено на 155-ата годишнина от създаването на БАН. Беше подписана нова Спогодба за научно сътрудничество между Българската академия на науките и Румънската академия от председателите на двете академии акад. Юлиан Ревалски и акад. Йоан-Аурел Поп. Спогодбата предвижда продължаване на сътрудничеството в различни области на научните и академичните изследвания като история, химия, медицина, ядрена физика, етнография и фолклор, лингвистика.
В рамките на посещението в изложбената зала „Стъклен глобус“ на Библиотеката на Румънската академия председателят на БАН акад. Ревалски откри изложбата на Централната библиотека на БАН „Петър Берон. 200 години от издаването на „Рибния буквар“, част от програмата за отбелязване на 155-ата годишнина на Българската академия на науките.
На 18 септември делегацията посети Браила. В програмата беше включена среща с кмета на града г-н Виорел Мариан Драгомир. На срещата бяха обсъдени възможности за бъдещи съвместни проекти с различни институции в България. По-късно същия ден делегацията на БАН посети храма „Възнесение Господне“ в Браила. Негово Високопреосвещенство архиепископът на Долния Дунав Касиан отслужи заупокойна молитва в памет и признание към делото на основателите на Българското книжовно дружество, ктиторите на храма „Възнесение Господно“ и Христо Ботев. В своето слово посланикът на България в Румъния Н. Пр. Радко Влайков отбеляза, че създателите на Българското книжовно дружество през 1869 г. са поставили основите на първата институция на българската държавност още преди Освобождението.
На 5 ноември 2024 г. в Съвета на Европа в гр. Страсбург, Франция, беше открита изложба, отбелязваща 155 години от създаването на Българската академия на науките. Събитието беше организирано съвместно от Постоянното представителство на Република България към Съвета на Европа, Българската академия на науките и Европейската асоциация „Кирил и Методий“. Чл.-кор. Евдокия Пашева, заместник-председател на БАН, запозна присъстващите с историята на най-старата българска научна институция, наследник на Българското книжовно дружество, създадено през 1869 г. в Браила. Тя представи постиженията на научните институти на БАН, получили европейско и световно признание.
Доц. д-р Елка Трайкова, научен секретар на направление „Културно-историческо наследство и национална идентичност“, запозна българската общност, ученици и преподаватели от училище „Христо Ботев“ в Страсбург с историята и мястото на БАН в съвременното научно и духовно пространство. Тя представи книгата „Към българските корени“, която събира есета, разкази, стихотворения, рисунки и пластики на учениците от българското училище, издадена в рамките на Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“.
Изложбата „Петър Берон. 200 години от издаването на „Рибния буквар“ бе открита на 20 май в Градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“. Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски и директорът на Централната библиотека на БАН д-р Силвия Найденова представиха експозицията, показваща първото издание на „Буквар с различни поучения“ от 1824 г., притежание на ЦБ на БАН. Таблата разглеждат отделните раздели на Буквара, най-ранните отзиви за него, предшествениците и следовниците на тази уникална за българското учебно дело книга. „Рибният буквар“ е революционно за времето си издание, съдържащо нови методи за преподаване на световно ниво.
По повод 175 години от рождението на Иван Евстратиев Гешов БАН организира изложба на част от богатата кореспонденция на видния политически и културен деец, разкриваща неговата важна роля за общественото, политическото и културното развитие на България. Писмата са ценни свидетелства за културно-историческите процеси по време на двете Балкански войни. Иван Гешов е дългогодишен председател и основен дарител на Българското книжовно дружество.
За първи път през 2024 г. БАН учреди приза „Голяма награда за наука на Българската академия на науките“ като признание за особено значими научни постижения и духовен пример. Присъжда се на учен от българска научна организация или българско висше училище за изключителни постижения в областта на науката, получили високо международно признание. Наградата ще се връчва всяка година в една от следните три области – природо-математически и инженерни науки, науки за живота и социални и хуманитарни науки. Процедурата по определяне на Голямата награда на БАН се организира и ръководи от Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН. Отличието за 2024 г. се присъди в областта на природо-математическите и инженерните науки. На 12 октомври на тържествената церемония по повод честването на 155-годишнината на Академията с отличието бе удостоена акад. Вася Банкова за нейните изследвания върху пчелния клей (прополиса).
Израз на признание за високите научни постижения на БАН и нейните заслуги за развитието на познанието и утвърждаването на българското културно наследство бяха многобройните престижни награди и отличия, връчени на учени от Академията. На тържествена церемония, проведена на 16 май в Гербовата зала на бул. „Ал. Дондуков“ № 2, с Почетния знак на президента бяха удостоени акад. Лъчезар Трайков, чл.-кор. Илза Пъжева и чл.-кор. Иван Гранитски.
Чл.-кор. Станислав Василев от ИМК е носител на Голямата награда „Питагор“ на МОН за цялостен научен принос, а проф. Евгени Семков (1960 – 2024) от ИА с НАО получи една от двете присъдени награди в областта на природните и инженерните науки. Наградата за утвърден учен в областта на науките за живота и медицината получиха двама учени, единият от които бе проф. д-р Милен Георгиев от ИМикБ. Сред номинираните млади учени журито отличи гл. ас. д-р Николета Кирчева от ИОМТ, а в областта на социалните и хуманитарните науки – гл. ас. д-р Петър Топуров от ИДП.
Министерството на културата отличи с награда „Златен век“ учени от БАН на церемония в галерия „Средец“. За изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност бяха отличени акад. Васил Казанджиев, проф. Людмила Дончева-Петкова и чл.-кор. Георги Господинов – най-превежданият и награждаван български писател и кавалер на Ордена за изкуство и литература на Франция. Чл.-кор. Георги Господинов беше удостоен и с Голямата награда за литература на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Националната правосъдна награда за цялостен принос към правосъдието получи акад. Иван Русчев. Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски и чл.-кор. Атанас Семов получиха наградата „Следовник на народните будители“. Чл.-кор. Иво Петров беше обявен за „Доктор на годината“ на форума Balkan Medical Awards 2024.
С наградата „Почетен знак „Марин Дринов“ на лента“ бяха удостоени акад. Красимир Атанасов, акад. Вася Банкова, акад. Светланка Куюмджиева, както и член-кореспондентите Атанас Ковачев и Петър Бойваленков.
В края на април беше проведена научна сесия за отбелязване на 50-годишнината от изобретяването в България на лазера с пàри на меден бромид. Той е пуснат в действие от акад. Никола Съботинов за първи път в света през 1974 г. и всички етапи на развитието му преминават в БАН. Резултатът има забележително признание от световноизвестни учени и това българско научно постижение продължава да се използва в световната наука и практика.
На 2 декември 2024 г. Общото събрание на БАН избра чл.-кор. Евелина Славчева за председател на Българската академия на науките за 2024 – 2028 г. В програмата си за управление и развитие на БАН чл.-кор. Славчева отбеляза, че успешното по-нататъшно развитие на Българската академия на науките в полза на обществото и държавата изисква както посветеност на научното поприще от страна на нейните учени и служители, така и модерно и гъвкаво управление, съобразено със съвременните потребности и предизвикателства. Церемония по встъпване в длъжност на новоизбрания председател на Българската академия на науките чл.-кор. Евелина Славчева се състоя на 9 декември 2024 г. Акад. Юлиан Ревалски ѝ предаде символично ключа на Академията.
Национална стратегия в областта на енергетиката
Национална стратегия в областта на енергетиката (с фокус върху електроенергетиката)
Водеща организация: Институт за икономически изследвания, Българска академия на науките
Връзка за достъп: https://www.iki.bas.bg/energy-strategy
През 2017 г. БЕХ ЕАД възлага на Българската академия на науките разработване на проект „Национална стратегия в областта на енергетиката (с фокус върху електроенергетиката)”, с първоначален хоризонт до 2040 г. и водещ изпълнител Института за икономически изследвания при БАН, като изрично извежда два основни акцента:
- Анализ на възможностите за използване на придобитото оборудване с дълъг цикъл на производство, за изграждане на атомна електроцентрала на площадката „Белене” на пазарен принцип.
- Анализ на перспективите за работа на въглищните централи в комплекса Марица изток.
За изпълнение на задачата Институтът за икономически изследвания, подпомаган от шест института към Академията, извърши мащабна дейност по прецизиране на задачата, разработване на методиката за работа, развитието на модели и прогнози, които бяха систематизирани в осем взаимосвързани глави и публикувани на сайта на БАН в три междинни доклада.
Обобщаващият доклад със заглавие „Окончателен доклад, обобщаващ всички анализи и заключения и препоръки в цялостна Национална стратегия в областта на енергетиката с фокус върху електроенергетиката” беше представен на Възложителя и одобрен през 2018 г., но неговото публикуване става възможно сега с любезното съгласие на Министерство на енергетиката.
Съдържанието на издадените доклади обхваща:
- Междинен доклад 1 с обхват:
- „Цялостна макроикономическа оценка на развитието на българската и европейските икономики в следващите десетилетия“
- „Анализ на състоянието и перспективите на развитие на енергетиката в България. Прогнози на електропотреблението до 2040 г.”
- „Анализ на състоянието и развитие на електроенергийния сектор, обхващащ анализи за очаквано електропроизводство до 2040 г. и задоволяване на електропотреблението с минимални разходи”
- „Изследване на тенденциите на развитие на енергийните пазари в Европа и възможностите на България да продължи да бъде износител на електроенергия”
- „Разработване на препоръки за необходимостта от изграждане на нови мощности”
- Междинен доклад 2 с обхват:
- „Анализ на възможността проектът АЕЦ „Белене“ да бъде реализиран на пазарен принцип и разработване на вариант за отделяне на активите и пасивите на НЕК, свързани с проекта „АЕЦ „Белене“, в отделно търговско дружество и провеждане на последваща процедура по реда на Закона за приватизация и следприватизационен контрол”
- Междинен доклад 3 с обхват:
- „Анализ на състоянието и перспективи за развитие на „Мини Марица-Изток”
- „Социални измерения на развитието на електроенергетиката и на либерализацията на електроенергийния пазар”
Годишен отчет на БАН за 2023 г.
Българската академия на науките участва активно в изграждането на научноизследователския и иновационния потенциал на страната, част от европейското изследователско пространство, като следва своята мисия със силна ангажираност при решаването на важни проблеми и предизвикателства в различни сфери на обществения живот. Изминалата 2023 г. бе наситена със събития, които възраждат националната памет и наследство, и такива, които отразяват динамичното настояще и маркират перспективи за бъдещото развитие на обществото ни.
БАН отбеляза с поредица от събития 150 години от гибелта на Васил Левски. Съвместно със СУ „Св. Климент Охридски“ беше организирана научна конференция „150 години безсмъртие: Васил Левски, революцията и бъдещият свят“. Докладите, представени от утвърдени и от млади изследователи, показаха малко познати аспекти от живота и делото на Апостола, очертаха значението му в европейския политически контекст и основополагащата му роля в българското националноосвободително движение през 60-те и 70-те години на ХІХ в. Направени бяха нови прочити на известни исторически факти през оптиката на новооткрити сведения в османските архиви. Осмислени бяха посланията на Левски за съвременното общество, интерпретирането на неговия образ в документалното и игралното кино, изкуството и литературата.
БАН отбеляза 185 г. от рождението на проф. Марин Дринов – един от учредителите и пръв съпредседател на Българското книжовно дружество (БКД), прераснало в Българска академия на науките. Изложбата „Книжовно-документалното наследство на Марин Дринов в БАН“ беше част от събитията, посветени на годишнината. Представени бяха малко познати снимки, документи, ръкописи, съхранявани в Научния архив, и издания от фонда на Централната библиотека на БАН. В Панагюрище, родния град на проф. Дринов, беше проведена национална научна конференция „Наука, просвета, държавност и модернизация в България през XIX и началото на XX в.“, на която бяха изнесени доклади за значението на неговите научни приноси за българската история, осъществени в резултат на задълбочени проучвания на извори и документи в европейски библиотеки и архивохранилища. Организатори на форума бяха община Панагюрище, Историческият музей в града и ИИстИ – БАН.
БАН отправи призив за защита на богатството и красотата на българския език – опора на националната ни идентичност, съхранил се през вековете като един от най-древните езици с безспорен принос към европейската цивилизация. На пресконференция, проведена на 29 май 2023 г., учените изразиха тревога за състоянието на публичната реч, като подчертаха, че българският език е тежко деформиран от масово неспазване на основните му правила и силно обременен от ненужни чуждици, за които съществуват автентични, колоритни и точни български думи. В контекста на основополагащата мисия на БАН да превръща българската духовност и култура в национална кауза учени от различни хуманитарни области предложиха конкретни действия, които да обединят усилията на институциите, призвани да работят за престижа на българския език и българската публична реч. Очертани бяха мерки за целенасочено и методично езиково и образователно планиране със стратегически хоризонти, които да повлияят върху използването на правилен и богат език в обществения живот и за възстановяване на езиковата интелигентност. УС на БАН учреди награда „За правилна и богата българска реч в журналистиката“ и журналистката Милена Милотинова бе първият носител на наградата.
Годишен отчет на БАН за 2022 г.
Изминалата 2022 г. бе изпълнена със значими събития, които несъмнено дават отражение върху националното ни самочувствие, върху социално-икономическите отношения в страната, както и със събития, чиито геополитически измерения са огромни, а последствията – трудно предсказуеми.
Българската академия на науките бе в основата на научните и културните събития, с които бяха отбелязани 300 години от рождението на св. Паисий Хилендарски и 260 години от създаването на „История славяно-българска“. На проведената в Банско научна конференция „В началото бе Историята“ бяха представени последните научни изследвания за живота и делото на народния будител, който през Възраждането със силата на своето слово възкресява потъналата в забрава национална история и възражда
националната гордост и самочувствие на българския народ.
Централната библиотека на БАН представи в галерия на открито пред Народния театър изложба, посветена на двете годиш-нини, които са включени в календара на ЮНЕСКО за 2022 – 2023 г. Експозицията беше осъществена в партньорство с Държавния културен институт към МВнР и Столичната община. Бяха представени издания на „Историята“, източници за написването ѝ, както и по-важни изследвания и публикации за нея от български и чуждестранни учени, които се съхраняват в БАН.
Научният архив на БАН представи ценни архивни документи – два преписа на „История славянобългарска“ – единият (от 1772 г.) е от най-старите преписи, направен едва десет години след нейното написване. Ръкописът е намерен от Марин Дринов в Пирдоп през 1878 г. Другият препис е от неизвестен автор, без датировка, което показва широкото разпространение на Паисиевата история.
Националните чествания преляха в тържественото отбелязване на Деня на народните будители под патронажа на президента на Република България Румен Радев. В словото си той очерта мястото и ролята на Паисий в националния и европейския исторически контекст и значението на неговите родолюбиви послания днес. Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски постави акцент върху ролята на будителите в съвременното общество, като подчерта, че социокултурното развитие, научният и общественият прогрес не се самопораждат – те се създават от учени и културни дейци, които вграждат в тях своя талант, интелект и труд.
Годишен отчет на БАН за 2021 г.
Изминалата 2021 г. подобно на предходната беше изпълнена със значими предизвикателства както пред институциите и обществото като цяло, така и пред всеки от нас. Водеща тема безспорно продължиха да са коронавирусната пандемия и свързаните с нея ваксинационни кампании, въвежда-нето на зеления сертификат, организирането на работния процес и други относими въпроси. Темите, свързани с климатичните промени и природните бедствия, инфлацията и енергийната криза, фалшивите новини, също бяха на дневен ред и от голямо значение. Бяхме свидетели и на прецедент в съвременната история на България – три парламентарни и два президентски вота в рамките на няколко месеца.
Положителните новини идваха главно от областта на науката. За рекордно време бяха разработени ваксини срещу SARSCоV-2 и беше организирана ваксинация в световен мащаб. Одобрено беше лекарство срещу вирусната инфекция Ебола и бе разработена първата ваксина срещу малария. Напредък бе отбелязан в различни клонове на науката. Трябва да се подчертае ролята на хуманитарните науки и културата във всичките ѝ измерения като важен фактор за духовното и психическото ни оцеляване в условия на кризи. Като цяло 2021 г. показа нараснал авторитет на науката и културата в обществото и разбирането за водещата им роля за справяне с обществените предизвикателства в световен и национален мащаб.
Годишен отчет на БАН за 2020 г.
През изминалата година Българската академия на науките, институция със 150-годишна история и водеща научна организация в страната, даде своя принос в солидарните усилия на цялото общество за преодоляване на безпрецедентното предизвикателство КОВИД19, пред което бе изправено човечеството. Несъмнено коронавирусната пандемия е определящата глобална здравна криза и най-голямото предизвикателство след Втората световна война. От появата си в Азия през 2019 г. вирусът се е разпространил на всички континенти с изключение на Антарктида. Коронавирусът разтърси Европа и света до основи, тествайки здравните и социалните системи, променяйки начина ни на живот и работа. В действителност пандемията е много повече от здравна криза, тя е и мащабна социално-икономическа криза с потенциал за дълготрайни негативни последици. Преодоляването на кризата изисква безпрецедентни усилия и новаторски подход, солидарни и координирани действия на всички институции, мобилизация на потенциала на всички ключови сектори – здравеопазване, икономика, социални услуги, образование, и разбира се, на научноизследователския сектор.
БАН в помощ на държавата в борбата срещу КОВИД-19. През 2020 г. учени от Българската академия на науките се включиха активно със своята научна експертиза в борбата срещу пандемията COVID-19. Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски сформира работна група от специалисти, която да бъде в помощ на Министерския съвет и Националния кризисен щаб. Ръководител е директорът на Института по микробиология на БАН проф. дн Пенка Петрова.
Учени от БАН подпомагаха дейностите на Националния кризисен щаб с данни за разпространението на коронавируса в реално време, както и с прогнози за разпространението му. Те предоставиха своите компетентни становища в областта на вирусологията и епидемиологията на COVID-19 и по-конкретно на биологията, поведението, мутациите и вариантите на коронавируса, имунния отговор срещу него, молекулните основи на заболяването, патогенезата на усложненията, като т.нар. цитокинова буря. БАН участваше и с научен капацитет и експертиза в областта на математическото моделиране в биологията. Използвани бяха математически модели в областта на епидемиологията, за да се прогнозират динамиката и развитието на процесите, свързани с разпространението на коронавируса.
Учени от Института по молекулярна биология на БАН се включиха на първа линия в борбата срещу COVID-19. Te подпомогнаха дейността на новооткритата лаборатория по вирусология в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“, специално оборудвана за диагностициране на COVID-19. Екипът се включи в ефективното разработване на лабораторията, като предостави изследователския си опит и знания в областта на вирусологията. Учените работеха ежедневно с колегите си от болницата във всички стъпки по обра-ботването на пробите за наличие на корона вирус. Ръководител на екипа е директорът на ИМБ проф. Ива Угринова.
Институтът по микробиология „Стефан Ангелов“ започна работа по разработването на единствения за България научен проект за прототип на ваксина срещу COVID-19 с финансиране от Института „Пастьор“ в Париж. Ваксината е протеинова и представлява „коктейл“ от къси олигопептиди (синтезирани изкуствено), които са части от различни повърхностни протеини на SARS-Cov-2.
БАН представи иновации за борба с коронавируса. В различни институти на Българската академия на науките бяха осъ ществени разработки, свързани с получаване на нови материали, които да помогнат за подобряване качеството на българското производство на защитни маски. Екип от Института по органична химия с Център по фитохимия разработи активен въглен, който се получава от отпадъчен продукт – костилки от кайсии. Изработени и тествани бяха маски с филтри от активния въглен като защитно средство срещу вирусни инфекции. Доказана беше ефективността на тези филтри да предпазват от вдишване на аерозоли, които съдържат вируси с големината на SARS-CoV-2. Впоследствие ефикас ността на тези филтри беше потвърдена от акредитираната европейска лаборатория Eurosertificatins S.r.I.
Робот за дезинфекция на помещения изобретиха учени от Института по роботика на БАН. Роботът може да бъде използван за предотвратяване на разпространението на COVID-19. Той се състои от система за задвижване, микросензорен блок, процесорен модул за управление с елементи на изкуствен интелект, като ключовият компонент е специализиран излъчвател на твърдо ултравиолетово UV-C лъчение. То е насочено директно към пода на помещението, тъй като повече от 80% от вирусите се локализират по подовете. Новият робот извършва обеззаразяване без течни химикали и дезинфектанти при съществен екологичен ефект. Това го прави ефективен при хора с астма и алергии, както и за домашни любимци. Иновацията е приложима за автоматизирано биологично обеззаразяване на домашни и здравни помещения, детски градини и училища, както и на всички подови повърхности, заразени с многорезистентни бактерии и супербактерии, гъбички, спори и вируси. Изобретението е регистрирано в Патентното ведомство и е приложимо за всички зони, изискващи високоефективни дезинфектиращи процедури.
Годишен отчет на БАН за 2019 г.
Научните изследвания, провеждани в Академията, съгласно нейната мисия са изцяло съобразени с опазването на общочовешките ценности и с умножаването на духовните и материалните богатства на България, региона, Европа и света. Академията разгръща последователна политика за развитие на науката и иновациите като залог за стабилен икономически просперитет и остава решаващ фактор за изграждането на общество, базирано на знанието. Учените от БАН със своя авторитет и висока квалификация са ангажирани в решаването на конкретни научни проблеми и в извършването на експертна дейност в полза на българската държава и общество. По международни данни учените от БАН произвеждат над половината от научната продукция в България, което е безспорно доказателство за тяхната висока ефективност и признат научен капацитет.
Академията е активен партньор в европейското изследователско пространство (ERA). Натрупаният опит от работата по програмите на Европейския съюз за научни изследвания, технологично развитие и иновации е сериозна заявка за по-нататъшното успешно участие на учените от БАН в новата рамкова програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“.
През 2019 г. Българската академия на науките продължи да полага усилия за устойчиво повишаване на качеството и на ефективността на научните изследвания в служба на обществото и на държавата, както и за традицията да просвещава и да бъде научният, духовен и експертен център на България.
Изминалата 2019 г. премина под знака на честванията, посветени на 150 години от основаването на БАН Централно събитие беше тържественото честване в Националния дворец на културата на 12 октомври 2019 г. В официалната част преди концерта-спектакъл председателят на БАН академик Юлиан Ревалски произнесе слово, в което подчерта, че създаването на Българската академия на науките е важен цивилизационен акт в нашата история, с който българската духовност и наука стават равноправна част от културните процеси в Европа и отговарят на обществените изисквания на новото време. Председателят на БАН постави акцент върху това, че Академията продължава да е водещият и най-ефективен научен център в България и че учените в БАН могат да изпитват заслужена гордост за изпълнена мисия, завещана от учредителите на Книжовното дружество.
Годишен отчет на БАН за 2018 г.
На 1 януари 2018 г. България за първи път след приемането є в ЕС пое председателството на Съвета на Европейския съюз и в продължение на шест месеца беше основен двигател на задачите от дневния му ред. Академията се включи активно в инициативи под този знак, като подготовката започна още в края на 2017 г., когато стана домакин на заседание на бюрото на Консултативния научен съвет на Европейските академии (EASAC). Най-значимото събитие, свързано с Българското председателство, на което Академията беше домакин и съорганизатор, беше Общото събрание на Федерацията на европейските академии (ALLEA), съпътствано от научния симпозиум „Обществено доверие, експертна и институционална отговорност“ (Science in Times of Challenged Trust and Expertise). Форумът имаше за цел да популяризира значимостта на науката от гледна точка на обществото. Симпозиумът се проведе паралелно с конференция по линия на проект SAPEA (Science Advice for Policy by European Academies). По време на Общото събрание на ALLEA се състоя и церемония по връчване на наградата „Мадам дьо Стал“ за 2018 г. Проф. Андреа Петьо от Централния европейски университет в Будапеща получи престижното отличие за приноса си към културните ценности на Европа и към идеята за европейска интеграция. Наградата беше връчена от българския еврокомисар Мария Габриел, а събитията бяха проведени под патронажа на Столичната община и в партньорство с Министерството на образованието и науката.
Годишен отчет на БАН за 2017 г.
През 2017 г. бяха публикувани резултатите от оценяването на научно-изследователската дейност на научните организации и висшите училища. Те показват, че 21 научни звена на БАН получават най-висока оценка и попадат в категорията на елитните научни организации в страната, а почти всички други научни звена са оценени като ефективни. Публикуваните статии според Web of Science, са 59.4% спрямо основните изследователски университети в страната, като този процент се поддържа в последните няколко години. От индексираните статии на БАН за 2017 г. над 1/3 са публикувани в списания от най-високата Q1 категория. Това показва, че БАН е значително над средното световното ниво по този показател – 1/4 от световната научна продукция е в първата четвърт (Q1) в ранг листата на специализираните списания. За 2017 г. 13 публикации от институти на БАН попадат в категорията най-много цитирани статии в първия 1% , а 23 оглавяват ранг листата в съответната научна област. Н-индексът на Българската академия на науките е 180, а за цялата страна е 225. Този параметър отразява отзвука в световното научно пространство на резултатите на изследователските колективи. Основните средства за осъществяване на научно-изследователската дейност в БАН се привличат на конкурсен принцип. В последната сесия на ФНИ успеваемостта на институтите е 57%. През 2017 г. звената на БАН сключиха 11 нови договора по програма „Хоризонт 2020. Общият брой на проектите, от стартирането на програмата – до края на 2017 г. нарасна на 56, а договорената сума за изпълнението им на 15,2 млн. лв. И през 2017 г. учени от звената на БАН със своята експертна дейност са подпомогнали работата на различни национални и международни институции. Доказателство за високата оценка на потенциала на изследователите от БАН бяха отпуснатите допълнителни средства от за разработване на важни национални задачи по ключови за обществото проблеми. Във фокуса на вниманието през изтеклата година беше привличането на млади хора. БАН е учредила две награди за млади учени на името на проф. Марин Дринов и за най-млади учени на името на Иван Евстратиев Гешов. Те целят да стимулират талантливите млади учени в БАН от различни научни области и да подпомогнат тяхното развитие. През отчетната година 25 млади учени получиха съответните награди. През 2017г. от субсидията на Академията се финансира целево научно-изследователската дейност на докторантите по институти, с което се демонстрира последователната политика на БАН за задържането на млади кадри в науката дори и при ограничената бюджетна субсидия.
През 2018г. дейността на Академията ще се насочи към решаването на следните основни задачи:
- Предстои да бъдат детайлизирани по-нататък съществуващите досега наукометрични критерии, чрез които да се стимулира публикуването на научни трудове в най-реномирани научни издания, като се отчита и спецификата на отделните направления в БАН.
- Предстои разработването и приемането на Стратегия за развитието на БАН, в която ще бъде направен анализ на състоянието на Академията и ще бъдат формулирани ясни насоки за развитието й в периода 2018-2030г.
- Ще продължи активната дейност за популяризиране на резултатите на звената на БАН пред обществеността. В тази връзка ще бъде приета и Стратегия за публична комуникация на БАН.
- Активизиране връзките с бизнеса и засилване ролята на Националната академична мрежа.
- Използване на експертния потенциал на Академията за решаване на важни стратегически за обществото задачи.
- Привличане и задържане на млади учени, чрез включването им в атрактивни научни проекти и участието им в програмата за подпомагане на млади учени и докторанти.
- Продължаване на традиционното сътрудничество с висши училища чрез изграждането на Центрове за върхови постижния и Центрове за компетентност.
- Организиране и участие в мероприятия свързани с Председателство на България на Съвета на ЕС.