В продължение на над 35 години ЕС финансира програма „Еразъм“, която дава възможност на милиони участници в мобилност да прекарат част от обучението си или да преподават в друга институция за висше образование или организация в Европа. Предишни имена на програмата са Сократ, Леонардо, Програма за учене през целия живот.
Подобно на рамковите програма за наука, тя се организира в 7-годишни периоди. Сегашният програмен цикъл на Еразъм+ (2021-2027), наричан просто Еразъм или EPLUS, продължава развитието на постигнатото през предишния като бюджетът възлиза на над 26 млрд евро.
Еразъм си поставя за цел да изгради Европейско образователно пространство до 2025. Визията, съдържаща се в тази политика, е, че в целия ЕС:
- прекарването на време в чужбина за учене и преподаване трябва да стане норма;
- квалификациите в областта на висшето образование трябва да бъдат признати в целия ЕС;
- владеенето на два езика в допълнение към майчиния трябва да се превърне в стандарт;
- хората трябва да имат силно чувство за своята идентичност като европейци, за европейското културно наследство и неговото многообразие.
Приоритети:
Еразъм+ има за цел да даде своя принос за постигане целите на дигиталното десетилетие на Европа чрез дигитализация на административните процеси по управление на мобилности.
Насърчаване на екологичните практики във всички дейности, свързани с програмата. Европейският зелен пакт/зелената сделка изразява стремежа да бъдем първият неутрален по отношение на климата континент. Европейският съюз се фокусира върху устойчив, иновативен и благоприятен за климата растеж през следващите десетилетия, в съответствие с Целите на ООН за устойчиво развитие. Целта да се трансформира икономиката на ЕС и да се намали въглеродният отпечатък е заложена от Комисията с хоризонт до 2050 г.
Насърчаване на справедливостта и приобщаването чрез улеснен достъп на участници в неравностойно положение и по-малко възможности – участници със специални потребности и ТЕЛК.
Насърчаване на гражданската ангажираност на участниците с включването им като активни граждани преди, по време и след участието им в мобилност.
Българска академия на науките участва от академичната 2009-2010 г.
П О К А Н И
Еразъм код: BG SOFIA30
Институционален координатор
Чл.-кор. Евдокия Пашева
Заместник-председател на БАН
Тел.: +359 2 979 52 31
E-mail: eva@bio21.bas.bg
ЕРАЗЪМ Офис
БАН-Администрация
ул. 15 ноември №1, стая 103, София 1040
E-mail: erasmus@cu.bas.bg
Еразъм координатори
Томина Галибова, главен експерт
Договори с партньори, мобилност на докторанти, входяща мобилност
Тел. (+359 2) 979 5387
E-mail: tominaglb@cu.bas.bg
Цветомир Йончев, младши експерт
Мобилност на учени и служители с
цел преподаване и с цел обучение
Тел. (+359 2) 979 5235
E-mail: tsyonchev@cu.bas.bg
Визи и застраховки:
Надежда Събева, младши експерт
Тел. (+359 2) 979 5235
E-mail: sabeva@cu.bas.bg
Психологическа подкрепа на мобилни лица:
проф. д-р Катя Стойчева
Департамент по психология
Институт за населението и човека
Тел. (+359 2) 979 30 02
E-mail: kstoycheva@iphs.eu
Erasmus+ Going Digital
Carbon Footprint Calculator
Впечатления
Основният фокус на престоя ми в Солун беше изследването на моделите на миграция и мобилност на етническите украинци в Гърция. В рамките на мобилността проведох етнографско теренно проучване, чиято цел беше да изследва миграционните процеси сред украинската общност в Солун, Атина и Патра.
Университетът на Македония се отличава с изключително добра организация и подкрепа за студентите. По време на престоя ми винаги имаше към кого да се обърна при затруднения – било то за намиране на зала, административна информация или съдействие в изследователската ми дейност. Преподавателите се ангажираха с изследователските цели на студентите по Еразъм, като ми предоставяха насоки за литература, методологически препоръки и помощ при установяване на контакт с представители на различни етнически общности или колеги изследващи същата тема. Тази подкрепа значително улесни работата ми, като ми позволи да разширя изследователските си подходи и да се фокусирам върху емпиричния материал.
Едно от основните предизвикателства по време на мобилността беше намирането на подходящо място за настаняване. Студентските общежития бяха с ограничен капацитет и разположени далеч от града, което ги правеше непрактични за Еразъм студенти. В резултат на това се наложи да търся квартира, което се оказа сложен и продължителен процес. Основните трудности включваха ограничения брой налични жилища, високите цени, риска от измами и неангажираността на онлайн групите за Еразъм студенти, които би трябвало да съдействат в процеса. В крайна сметка успях да намеря квартира в последния момент, но предизвикателствата, свързани с настаняването, бяха значителна част от преживяването ми в Солун.
Въпреки трудностите с настаняването, Солун се оказа изключително приятно място за живот и академична дейност. Градът съчетава богато културно наследство с модерна градска атмосфера, като предоставя много възможности за социални и академични взаимодействия. Дългата морска алея е чудесна за спорт и разходки, а множеството исторически забележителности правят града привлекателен за изследователи и студенти. Местното население е изключително отворено и доброжелателно към чужденците, вероятно поради факта, че Солун е популярна туристическа дестинация.
Участието ми в програма Еразъм+ беше изключително полезно както в професионален, така и в личен план. Програмата ми позволи да усъвършенствам езиковите си умения, като значително надградих знанията си по гръцки език и усъвършенствах комуникацията си на английски език, което беше от ключово значение за провеждането на теренните ми изследвания.
Също така, получих ценен опит в провеждането на етнографско теренно проучване в чужбина, което ми даде възможност да експериментирам с различни методи и да анализирам кои техники са по-ефективни при работа в чужд контекст. Процесът на проба-грешка ми помогна да разбера какви предизвикателства съществуват при теренните изследвания в различна културна и административна среда. Този опит ще бъде изключително полезен за бъдещите ми изследователски проекти, особено когато работя с мигрантски общности в различни страни. Освен това, програмата ми предостави възможността да изляза от зоната си на комфорт и да усъвършенствам уменията си в теренната работа – ключов аспект от етноложките изследвания. Придобих увереност в провеждането на интервюта и анкети в международен контекст, научих се да приспособявам методите си към специфичните условия и изградих полезни професионални контакти.
Програмата Еразъм+ не само насърчава академичната мобилност, но и изгражда по-добро разбиране между различни култури, като предоставя безценни възможности за личностно и професионално развитие. Препоръчвам на всеки, който има възможност, да се възползва от тази уникална академична и житейска възможност.
Казвам се Белослава Генова и съм докторант към Института по Биоразнообразие и Екосистемни Изследвания към БАН. Основната цел на дисертацията ми е класификация на растителността на определен район в страната. Голяма част от растителността в района ми е синантропната растителност – сравнително слабо проучен тип растителност в България, за който се нуждаех от помощ от специалисти, които са работили повече с него в чужбина.
Това беше и основния ми мотив през януари 2025 да отида на Еразъм+ мобилност за три седмици в Братислава, Словакия. Там работих в Института по Ботаника с колеги, които познавам от друга мобилност по същата програма през 2021-2022.
По време на стажа ми през януари 2025 аз затвърдих позитивните си колегиални отношения с колегите там. Мария и Йозеф Шибикови, утвърдени учени в областта на изследванията на растителността ми помогнаха да инсталирам нови програми за статистическа обработка на данни. След това те ме напътстваха по време на първите ми опити да ги използвам. Опитът на Иван Яролимек, опитен изследовател на синантропната растителност в Словакия беше безценен при интерпретирането на резултатите. За мен беше много ценно да видя как колегите там подхождат към проблемите, с които сме се борили с научния ми ръководител тук. Успяхме да напреднем в класифицирането на част от синантропната растителност в България и планираме да продължим работата си по проблема дистанционно, а може би дори в рамките на още една мобилност…
По време на престоя ми там ние планирахме и бъдещи съвместни проекти, с вълнение обсъждахме потенциалната възможност и те да дойдат в България за изследователска експедиция в Пирин, нови възможности за публикации, конференции, на които ще се видим отново.
В чисто човешки план аз имах възможността да се срещна отново с множество приятели, които не бях виждала от предишната ми мобилност през 2021-2022. Беше прекрасно да видя отново приятелите ми от Словакия, Полша, Пакистан, Русия, Индия и Иран, да опитам отново традиционни ястия от различните страни, да разбера повече за това как се развиват животите им.
Програмата Еразъм+ е прекрасна възможност за един млад човек да се почувства част от нещо по-голямо от границите на родината си, да се интересува от проблеми в света, които не го засягат директно, да проявява повече емпатия и разбиране към хората и културите, край които не е израснал.
Препоръчвам на всички колеги да се възползват от тази възможност да разширят както професионалните си, така и личните си хоризонти.
През февруари 2025 аз прекарах две седмици в Яш, Румъния под формата на краткосрочен стаж по програмата Еразъм+. Основната цел на мобилността беше да работя с научния консултант на дисертационния ми труд – Константин Мардари. За две много продуктивни седмици той ме научи да работя с две нови за мен програми за статистическа обработка на фитоценологични данни. С него работихме по сравнително трудна задача – класифицирането на над 6000 фитоценологични описания на синантропна растителност от района на България до най-високото синтаксономично ниво-клас. Това беше предизвикателство за нас, но благодарение на опита и познанията на научния ми консултант успяхме да се справим с нея до голяма степен. Статистическите методи, които научих по време на престоя ми там вече намериха и приложение в други проекти, по които работя в България.
От по-лична гледна точка този обмен ми даде възможност да прекарам време в една интересна страна – така близка и същевременно толкова нова за мен – това беше първото ми посещение там. Научих много за историята и, развитието и, проблемите на жителите и и нещата, с които се гордеят. Останах с много приятно впечатление от хората там – много топли, щедри и мили. Ще запомня престоя си там с вкусния чай, който колежката в съседния офис ми носеше, за да облекчи кашлицата, която за съжаление ме мъчеше през първата седмица от престоя ми. Град Яш е много спокоен, някак уютен град с прекрасна ботаническа градина.
Препоръчвам на всички колеги да се възползват от тази възможност да разширят както професионалните си, така и личните си хоризонти.
С подкрепата на програмата „Еразъм +“ имах възможността да посетя Музея по естествена история към Университета в Берген, Норвегия за две седмици през февруари 2025 г.
За краткото време от престоя си трябваше да усвоя и да приложа протокола за екстракция на ДНК от музейни екземпляри паяци. Целта беше да осигуря материал за секвениране на генома на няколко интересни вида. Благодарна съм на колегите в ДНК-лабораторията за отзивчивостта и търпението. Имах щастието да работя в една перфектно оборудвана модерна молекулярна лаборатория.
Пълно организационно съдействие получих и от моя домакин – проф. Д. Димитров. В професионален план безценен беше краткият въвеждащ курс по биоинформатична обработка на ДНК последователности, който той направи специално за мен. Имах честта да обсъждам биоразнообразието с еволюционен биолог.
Берген е красив чист град в чиито център може да се проследи архитектурно историята от средновековната Ханза до кокетната градска визия на 19-ти век. Ежедневният дъжд не беше пречка да използвам всяка минута за разходка из старинните квартали с тесни стръмни улички и дървени къщи с малки дворчета. Естетиката на скандинавския минимализъм определено ми допадна: мокър паваж, стълби, улични фенери, месингови брави, чисти прозорци, орхидеи и много светлина зад прозорците.
Посетих задължителните за мен във всеки град музеи – Исторически и Природо-научен. Като бонус в Берген има и Аквариум. Навсякъде атракцията и научното знание бяха умело съчетани.
Докторантската стипендия нe покрива комерсиалната разходка с корабче из фиордите. Намерих алтернативен начин да се върна в ледниковата епоха. В единствената слънчева неделя изкачих хълма над града с 800 м денивeлация и видях няколко истински циркуса със замръзнали езера в тях.
Програмата „Еразъм +“ е провокация и чудесна възможност. Използвайте я.
Вихра Хайнаджиева – докторант към НПМ-БАН.
Казвам се Беатрис Йорданова и съм редовен докторант в Института за държавата и правото към Българската академия на науките, в докторска програма „Правна социология. Правна информатика“, с научен ръководител – проф. д-р Надежда Йонкова.
Целта на престроя ми беше да разширя своите академични хоризонти и да взаимодействам с интердисциплинарната академична общност. Тази възможност, която успях да реализирам допринесе значително за развитието на моята дисертация чрез достъпа до богатите библиотечни ресурси и взаимодействие с експерти в моята област. Академичната среда на университета ми предостави ценни знания и перспективи, които обогатиха моето изследване.
Изказвам благодарности на г-жа Томина Галибова, без чието съдействие заминаването ми и реализирането на мобилността нямаше да бъде възможна. Съветвам всички да се запасят с търпение докато успеят да открият подходящ ментор/научен ръководител, който да се съгласи да Ви приеме в университета, който сте избрали. Хубаво е да установите траен контакт със съответното лице, т.к. ще Ви бъде изключително важно през целия период на мобилността.
В периода 4 февруари – 5 март 2025 г. имах уникалната възможност да участвам в едномесечна мобилност по програма „Еразъм+“ в Университета на Неапол „Федерико II“. Тази мобилност беше изключително ценна както за моето професионално развитие, така и за личния ми опит. Университетът на Неапол „Федерико II“, основан през 1224 г., е един от най-старите и престижни университети в Европа. По време на моята мобилност имах възможността да се срещна с преподаватели, да се запозная с техните методи на обучение и научни изследвания, както и да взема участие в различни разговори и дискусии, които значително допринесоха за разширяване на гледната ми точка. Сърдечни благодарности отправям към проф. Валерио Минале, който е контактното лице от страна на университета. Благодарение на него успях да установя прекрасни контакти с колеги от моя факултет.
Основният фокус на моето изследване беше свързан с правната сигурност като правно-социологически анализ, като проведените срещи и академични разговори ми предоставиха ценна информация и различни перспективи върху темата. Успяхме да обсъдим доста теми, релевантни за дисертацията ми, както и законодателните мерки по време на пандемията от COVID-19, включително извънредните правни разпоредби и тяхното въздействие върху правната сигурност.
Освен теоретичните дискусии, имах възможност да се запозная с практическия аспект на изследванията – анализ на нормативни промени, правни бази данни и емпирични изследвания, свързани с правната сигурност. Работата с библиотечните ресурси на университета, достъпът до специализирана литература и дискусиите с преподаватели и колеги значително обогатиха моята изследователска дейност.
Неапол е град, към който не можеш да останеш безразличен. Той е град с богата история, изкуство и традиции, който предоставя невероятно културно преживяване. Шумен, прашен, пъстър и жив. Разходките из историческия център (паметник на световното наследство на ЮНЕСКО), спиращите дъха гледки към Везувий и Неаполитанския залив и посещенията на емблематични забележителности като Кралския дворец, Кастел дел’Ово и Археологическия музей, който съхранява експонати от Помпей и Херкулан, направиха престоя ми още по-запомнящ се.
Неапол е и родното място на пицата, така че не пропуснах възможността да опитам автентична неаполитанска пица в исторически пицарии като L’Antica Pizzeria da Michele. Градът оживява със своята динамична улична култура, оживени пазари и топли и емоционални хора, което прави престоя на всеки посетител незабравим.
Моята мобилност по програма „Еразъм+“ в Неапол беше изключително ползотворна, тъй като ми даде възможност да разширя своите академични знания, да установя нови професионални контакти и да се потопя в уникалната културна атмосфера на Италия.
Благодаря за тази възможност и силно препоръчвам Неапол като дестинация за академичен обмен – място, което съчетава научна и образователна престижност с културно богатство и живописна среда. Съветвам всички, на които им е предоставена тази възможност да се възползват, т.к. пътуванията обогатяват изключително много във всеки аспект – както личен, така и професионален, дават по-широк поглед и те срещат с мултикултурна среда и живот.
Важни подробности за Неапол: Транспортът е изключително уреден. За мен лично беше шок огромното количество пушачи навсякъде, както и скутерите и автомобилите, които карат изключително безразсъдно, но бързо се свиква. Внимавайте с уличните крадци и всички превозни средства, които профучават покрай Вас постоянно. Съветвам Ви да се настаните в хотел или BB в историческия център, т.к. ще бъдете близо до повечето факултети на университета и ще бъдете в комуникативна близост до голяма част от забележителностите. Където и да решите да хапвате няма да направите грешен избор.
Съветвам Ви да отидете поне за 2 месеца. Ако имате необходимост от допълнителна информация или контакт с университета, не се колебайте да се свържете с мен!
Казвам се Радослав и съм докторант към Геологически институт при БАН. В рамките на около 1 месец в периода октомври-ноември 2024 г. бях на стаж по Еразъм+ в Тринити Колидж, Дъблин, Ирландия.
Избраният от мен колеж е един от най-реномираните образователни институции в Европа.
Целта на моя престой беше да направя анализи, необходими за дисертационния ми труд, които в България ги няма на този етап. Външният ми научен ръководител там беше много отзивчива и позитивна личност. Неговото съдействие за всеки един мой зададен въпрос надгради очакванията ми, за което съм много благодарен. Имах възможност да се запозная с други докторанти по време на пребиваването ми там и да науча повече за техните проекти и това как може да си помагаме взаимно по дадени проблеми, независимо от обстоятелствата покрай нас.
Освен професионалната част от практикуването имах и възможността да науча повече за историята на Дъблин, като един от градовете на викингите. Насладих се на всяка една точка от града, до която имах време да си доближа, за което получих вътрешно удовлетворение. Говорих си с всякакви хора от различни националности и раси, което е много важно в нашето европейско общество и е в полза това да бъдем толерантни към всеки, който е различен от нас във всеки един аспект.
Като заключение мога да кажа, че участието ми по програма Еразъм+ донесе много положителни и неповторими емоции и това да видя нещо по-различно, независимо от това в какъв контекст е-човешки взаимоотношения или материални блага, или пък най-ценното за един млад човек, а именно знанието.
Десетдневната ми Еразъм мобилност в Дъблин, проведена в престижния Тринити Колидж в края на октомври 2024 г., се оказа изключително ползотворно преживяване. Програмата надхвърли очакванията ми и предостави ценни възможности за професионално и личностно развитие. Един от най-съществените аспекти на мобилността беше възможността да се свържа с международни учени от различни области. Тези контакти не само разшириха професионалната ми мрежа, но и ми дадоха нови перспективи за бъдещи съвместни проекти и изследвания. Обучението ми позволи да се запозная и да усвоя нов иновативен метод за изследване, който е пряко свързан с моята област на работа. Това придобито умение ще бъде безценно за бъдещата ми изследователска дейност и ще ми помогне да постигна по-високи резултати.
Престоят ми в Тринити Колидж ми позволи да се потопя в стимулираща академична среда, изпълнена с история и традиции. Достъпът до библиотеките и ресурсите на университета беше изключително полезен за моето обучение. Паралелно с академичните занимания, имах възможност да се запозная с богатата история и култура на Ирландия. Посетих множество забележителности в Дъблин и околностите, което ми даде по-дълбоко разбиране за страната и населението. Бих препоръчалa тази програма на всеки, който търси обогатяващо международно преживяване.
Тъй като не всички университети предлагат общежития, добър вариант е да попитате администрацията дали има създадени групи за взаимопомощ при наемане на квартира. Обикновено в такива групи се намират обяви от Еразъм студенти, които са наели или искат да наемат по-големи апартаменти/къщи, в които можете да бъдете по време на своя престой. Това е удобен вариант, ако нямате запазено място, например в платформа като Airbnb и ви е приятно да живеете с други хора.
Включвайте се активно в социалните събития, които са организирани от университета. Така ще се запознаете с повече колеги и можете да придобиете ценен опит, извън академичните среди. Както и да създадете мрежата си от контакти с цел бъдеща колаборация.
Проверете и какви магазини, хранителни продукти и места за хранене има около университета и мястото, където ще живеете. Така можете както да се съобразите с диетата си, така и да си направите списък за извънредни ситуации. Не забравяйте също така и да проверите за лечебни заведения в близост, при спешна нужда от лекарска помощ.
Еразъм мобилността на мен ми даде много нови преживявания, които бяха полезни и приятни. Пожелавам на всеки един от вас, който реши да предприеме тази стъпка удовлетворяващ и полезен престой!
Пламен Петков, ИИНЧ.
Престоят ми в Люблин по програмата Еразъм беше чудесна възможност да разширя своите хоризонти и да се запозная с нови култури. Градът ме впечатли със своята история и културно наследство, а хората там бяха изключително гостоприемни и приятелски настроени.
Еразъм ми даде възможността да се срещна с хора от различни страни и да създам нови приятелства. Взаимодействието с други студенти и преподаватели беше обогатяващо и ми помогна да развия нови умения и знания. Събитията, в които участвах, бяха много полезни и интересни.
Седмицата в Люблин беше изпълнена с вълнуващи събития и незабравими моменти. Посетих много местни забележителности и участвах в различни социални събития, които направиха престоя ми там наистина приятен. Програмата Еразъм е наистина добра възможност за всеки, който иска да разшири своите знания и да се запознае с нови култури.
Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на настоящата публикация не представлява одобрение на съдържанието, което отразява гледните точки само на авторите и не може да се търси отговорност от Комисията за всяка употреба, която може да бъде използвана за информацията, съдържаща се в нея.