Views Navigation

Event Views Navigation

Today
All Day

Временна изложба „Българска археология 2020“

Централна зала на НАИМ пл. Атанас Буров № 1 (срещу Президентството)

За четиринадесета поредна година Националният археологически институт с музей, с подкрепата на още 16 музея, организира временна изложба „Българска археология“. Изложбата представя най-интересните и впечатляващи открития и проучвания от изминалия активен археологически сезон. Сред експонатите са златни, сребърни и бронзови украшения, изящни керамични антропоморфни фигури и съдове, колективна находка от сребърни монети, бронзови фигури, и много други. Включени са 27 обекта, илюстриращи развитието на културите в днешните български земи от неолита (VІ хилядолетие пр.Хр.) до Средновековието.  

Международно младежко биенале „Българските следи по света – с палитра, камера и слово“

София

На 1 март 2021 година стартира Международно младежко биенале на тема „Българските следи по света - с палитра, камера и слово“, организирано от Културна Асоциация „Паралел 43“ и Българско неделно училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим, Италия. Основната цел на форума е съживяване на колективната памет на българските общности в чужбина посредством възстановяване на материалните и нематериални културни паметници (като обичаи, традиции, художествени творби, архитектурни паметници, исторически места, личности, храмове и т.н.), пръснати из различните краища на света, където живеят наши сънародници. С помощта на преподавателите от българските училища в чужбина, децата и учениците ще се превърнат в изследователи, откриватели и пазители на българските следи, които ще бъдат събрани и систематизирани в тематични албуми. Биеналето се провежда под патронажа на Българска академия на науките, Министерството на образованието и науката на България, Българското посолство в Рим.

Националният природонаучен музей при БАН представя нова колекция ясписи 

Национален природонаучен музей при БАН София

В зала „Акад. Иван Костов“ на Националния природонаучен музей при БАН от 1 март 2021 г. може да видите нова витрина с колекция ясписи. Минералните образци са дарени на музея по повод неговата 130-годишнина от авторите на монографията "Минералогия на ясписите в България", колегите - проф. Руслан Костов, доц. Радостин Паздеров, ас. Любомир Михайлов от Българското минералогическо дружество и Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски". Ясписът е вид декоративна кварцова скала или полиминерален агрегат на кварца. Съставен е основно от кварц и халцедон с примеси на манганови и железни окиси и глинести минерали. В древността е смятан за много ценен дар на природата и още тогава прадедите ни са изработвали полезни неща от него: ками, бижута, амулети и го включвали в керамиката си и в други [...]

Go to Top