Loading Events

Как се изолира ДНК от банан с подръчни материали?

Как се правят холограмни изображения?

Какви са полимерните материали на бъдещето?

Това ще научат посетителите на Европейската нощ на учените 2019 в Българската академия на науките на 27 септември от  17.30 часа в сградата на БАН на ул. 15-ти ноември 1.

Учени от Института по молекулярна биология, Института по оптически материали и технологии, Института по полимери и Института по математика и информатика ще организират демонстрации и ще покажат разработвани от тях прототипи на нови технологии. Компютърно генериране на холограмни изображения, начини за изолиране на ДНК, ново поколение материали за безболезнено лечение на рани, наноматериали за съхранение на хранителни продукти са само част от нещата, които ще могат да бъдат видени по време на събитието.

Европейската нощ на учените 2019 е включена и в програмата на деветата Международна конференция „Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство“ – DiPP2019, която ще се проведе в Експо център „Флора“, гр. Бургас.

Европейска нощ на учените се реализира по проект K-TRIO 3, в който Българската академия на науките е партньор. Той се финансира от Европейската комисия по дейностите „Мария Склодовска-Кюри“ на програма „Хоризонт 2020”. Тази година Нощта на учените е посветена на Годината на културата, науката, младите в науката и изкуството и новите „умни“ градове.

ПРОГРАМА:

17.30 – Официално откриване на Европейска нощ на учените

18.30 – 21.30 – демонстрации:

  • Институт по оптически материали и технологии – Представяне на холограмни изображения
  • Институт по полимери – Изложба „Полимерни материали на бъдещето“
  • Институт по молекулярна биология – Изолиране на ДНК от банан
  • Институт по математика и информатика – Дигитални инструменти „Златно сечение“ и примери за използването им
  • Институт за космически изследвания и технологии и Институт по физика на твърдото тяло – информационни табла

Споделете в социалните мрежи!

Go to Top