Loading Events

Лекция на тема „Какво разбираме под термина интелектуална хирургия?“ ще представи акад. д-р Григор Горчев на 21.03.2024 г. (четвъртък) от 17:00 ч. в зала „Проф. Марин Дринов“.

Лекцията може да проследите онлайн на: https://www.youtube.com/watch?v=gy8ugwOMmiU

Непосредствено след лекцията ще се състои представянето на монографията на акад. Г. Горчев „Минимално инвазивна гинекологична хирургия“.

 

РЕЗЮМЕ НА ЛЕКЦИЯТА

В средата на 80-те години на миналия век се наблюдава ескалиращ интерес по отношение на новите технологии, след което се достигна плато в тяхното развитие. Причината е в продължителното и трудно обучение на лекарите на минимално инвазивни техники предвид спецификата на самата материя. Всеки хирург е редно да използва минимум два достъпа, а в настоящето – и надграждане с роботизирани системи.

Съвременната хирургия търпи развитие – отворена, лапароскопска и роботизирана. В момента е актуален и терминът „интелектуална хирургия“, развиваща се на базата на съвременните технологии. Съвременният хирург трябва да притежава основно интелект, пространствено мислене и познания за анатомията на структурите, с които работи.

Кратки биографични данни за лектора

 Акад. д-р Григор Горчев е лекар с три специалности – акушерство и гинекология, онкология и хирургия. Той е управител на УМБАЛ „Света Марина“ – Плевен и Почетен Ректор на Медицински университет – Плевен (МУ-Плевен). Носител на най-високото държавно отличие Орден „Стара планина“ първа степен за изключително големи заслуги към Рeпублика България в областта на медицинската наука и практика.

Акад. Горчев е провел множество специализации: по лапароскопска хирургия във Франция и Италия; по радикална роботизирана хистеректомия в Университета на Северна Каролина, САЩ.  Лицензиран е като международен експерт – преподавател на специализанти по лапароскопска хирургия и е сертифициран хирург на конзола за операции с роботизираната система da Vinci в Центъра по телехирургия, Страсбург, Франция.

Академик Горчев е носител на множество високи отличия и награди – „Почетен гражданин на град Трявна” и „Почетен гражданин на град Плевен”; два пъти удостоен с почетното отличие „Лекар на годината” на Българския Лекарски съюз; удостоен с френското държавно отличие – „Офицер“ на Ордена на академичните палми – за високи постижения в областта на образованието и за принос към международното интегриране на МУ-Плевен.

            Като първият сертифициран хирург на конзола в България, той е пионер във въвеждането и развитието на нов тип хирургия в клиничната практика – робот-асистирана хирургия в гинекологията през 2007 г. За първи път в България и Източна Европа през 2012 г. въвежда прилагането на „ултразвукова хирургия“ чрез HIFU технологии (високоинтензивен фокусиран ултразвук) за лечение на солидни тумори.

През 2008 г. под ръководството на акад. Григор Горчев в Медицински университет – Плевен се разкрива уникален за Балканския полуостров Телекомуникационен ендоскопски център с експериментална операционна зала и виртуална зала със симулатори за обучение на лекари, специализанти и студенти с приоритети телемедицина, телехирургия и роботизирана хирургия. Днес центърът е надграден с 3D студио за обучение, VR студио, 3D медицинска маса за виртуални дисекции и студио за обучение чрез добавена реалност.

            Акад. Горчев е световно признат учен, виден общественик и лекар с принос в областта на онкогинекологията, лапароскопската и роботизираната хирургия. Автор е на повече от 400 научни публикации и 4 учебника. Два мандата е член на Управителния съвет на SERGS (Европейската Асоциация по роботизирана гинекологична хирургия). Съучредител и член е на Управителния съвет на SEERSS (Асоциацията по роботизирана хирургия за Югоизточна Европа). Бил е президент на III Международен Конгрес по роботизирана хирургия за Югоизточна Европа през 2014 г. в София и президент на XI Конгрес по роботизирана хирургия на Европейската Асоциация по роботизирана гинекологична хирургия през 2019 г. в София.

Споделете в социалните мрежи!

Go to Top