Резюме
Човек трудно се ориентира в непрекъснато усложняващия се свят, ако няма стройна и правилна теория, която да му позволи да прави качествени и количествени анализи на случващите се събития. Една важна цел на тази книга и да снабди интересуващия се читател с няколко елементи на една такава теория, по начин такъв, че дори и незапознатият с математика читател да може да прави собствени анализи и оценки.
След дълго прекъсване, последвало написването на книгите „Популационна динамика и национана сигурност“ и „Социална динамика без формули“, се връщаме към обширната тема за приложението на математическата социална динамика за обяснение и прогнозиране на поведението на сложни социални системи. От качествена гледна точка, подходът ни е поставен на два стълба. Единият стълб е концепцията за развитието на обществото като съвкупност от съсловия, които в най-ново време преминават в класи. Вторият стълб са разработките на Гумильов, които, според нас, съдържат множество рационални елементи, но изискват и доработка по отношение на някои аспекти. Тази доработка е започната в настоящата книга и като област на приложение на качествената част на концепцията е избрана Япония.
Изборът не е случаен. Развитието на Япония ни дава възможност да изложим предлаганите концепции сбито и да ги приложим към общество със силна доминация на един етнос, което в дълги периоди от развитието си не е било подложено на големи външни въздействия, а за период от 250 години е било почти изцяло изолирано от света.
Друга важна цел на книгата е да даде тласък на качествените и количествените изследвания по математическа социална динамика в България. Ние смятаме, че резултатите от тези изследвания могат да бъдат изключително полезни за българската политика и общество, чиито траектории криволичат и все попадат в области на социалното пространство, където дебнат големи проблеми. Убедени сме, че е време да се сложи край на това криволичене и това трябва да бъде на правено на научна основа на основата на идеите и постиженията на математическата социална динамика.
Крайната цел на изследванията, които правим, е математизация на представените концепции. Даваме си сметка, че тази задача е толкова мащабна, че усилията на един изследовател през целия му живот едва ли стигнат за реализацията на тази цел. Тръгнали сме по този път и ще вървим по него, доколкото ни стигнат силите. Надяваме се, някой ден, някои от бъдещите изследователи да могат да стигнат до края му.
[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]