Чл.-кор. проф. д-р Сорен Хайрабедян ще изнесе на 20.02.2025 г. от 17:00 часа в зала „Проф. Марин Дринов“ лекция на тема „Роля на инфламазомите в човешката патология отвъд имунологичната парадигма“. Лекцията ще се проведе в рамките на академичния семинар „Актуални проблеми на науката“.
РЕЗЮМЕ НА ЛЕКЦИЯТА
Инфламазомите са многокомпонентни протеинови комплекси, чието формиране води до активиране на каспаза-1 и последващото освобождаване на цитокини, като интерлевкин-1β и интерлевкин-18. Традиционно се разглеждат като ключови регулатори на вродения имунен отговор, основно в имунни клетки – макрофаги и дендритни клетки. Развитието на съвременната клетъчна биология обаче ни разкрива, че инфламазомите могат да се активират и в неимунни клетки, което отваря врата към тяхното „неканонично“ участие в широк спектър от човешки патологии.
Съвременните проучвания показват, че дисрегулацията на инфламазомите може да има пряка роля в увреждането на тъканите по време на репродуктивните процеси, в прогресията на КОВИД-19, в преждевременното стареене на клетките и дори във формирането на злокачествени тумори. Допълнително, те се свързват с редица асептични възпалителни процеси в различни органи, където отдавна не се предполагаше тяхното участие. Тези научни открития променят коренно гледната точка, че активността на инфламазомите е запазена само за имунни клетки и поставят въпроса как да бъдат контролирани в по-широк биологичен контекст.
Но накъде вървят изследванията, свързани с инфламазомите? Възможно ли е чрез специфична модулация да се противодейства на прекомерната им активност? Какви терапевтични стратегии можем да очакваме в близко бъдеще и как те ще променят подхода ни към различни възпалителни, дегенеративни и онкологични заболявания? Цел на настоящата лекция ще е да покаже как тези открития проправят път към нови терапии, основани на прецизното модулиране на инфламазомите и да ни даде поглед в бъдещето на клиничната практика в тази област.
Кратки биографични данни за лектора
Чл.-кор. проф. д-р Сорен Бохос Хайрабедян, дбн, е водещ изследовател в областта на репродуктивната имунология, директор на Института по биология и имунология на размножаването „акад. Кирил Братанов“ към Българската академия на науките (ИБИР–БАН). Той развива научна дейност в сферата на вродения имунитет, ролята на инфламазомните комплекси (NLRP3) за мъжкия фертилитет, както и влиянието им върху канцерогенезата и автоимунните процеси.
Осъществил е редица интердисциплинарни изследвания, които интегрират имунология, клетъчна и молекулярна биология, с геномика и транскриптомика, образни изследвания, биоинформатика и 3D-биопринтиране. Работи активно по внедряване на нанопоровото секвениране от нова генерация (Oxford Nanopore, орган-в-чип технология) и анализ на транскриптома на единични клетки, за да разкрие механизмите на автофагия, епигенетичната регулация и проинфламаторната сигнализация в модели на човешки и животински тъкани.
Въвел е, самостоятелно или в екип, редица иновативни методи като този за експресия на къси пептиди, приложими в имунотерапията, количествена дигитална имунохистохимия за оценка на патологични промени и моделни системи за изследване на тестикуларната бариера. Автор е на над 70 оригинални научни статии, цитирани повече от 1000 пъти в Scopus и е носител на две патентни разработки с приложение в диагностиката на онкозаболяванията и клетъчната имунотерапия. Координира разработката на нова изследователската инфраструктура за транслационна медицина в ИБИР, която е част от националния консорциум INFRACT и паневропейската инфраструктура EATRIS.
Чрез активната си преподавателска и организационна дейност в редица международни асоциации като International Coordination Committee for Reproductive Immunology, International Society of Reproductive Immunology, European Society of Reproductive Immunology, и др., проф. Хайрабедян популяризира българските научни постижения и разширява възможностите за транслационна медицина, насочена към по-прецизни терапевтични стратегии в областта на репродуктивната имунология и онкологията.