Loading Events

На 8-9 юни 2023 г. Институтът по биофизика и биомедицинско инженерство организира конференция на тема „Базирано на данни моделиране на комплексни живи системи“, посветена на 65-ата годишнина на проф. Мая Ангелова, асоцииран член на ИБФБМИ-БАН. Събитието ще се проведе в хибриден присъствен и онлайн формат. Предвидени са 15 лекции на учени от Австралия, Великобритания, Китай, Мексико, САЩ и България, както и постер сесия за млади учени.

Живите системи във всичките им разновидности са комплексни системи и тяхното представяне, моделиране, опазване и еволюция могат да бъдат по-добре разбрани с математическо, статистическо и изчислително моделиране, както и с утвърдените и развиващи се понастоящем парадигми на машинното и дълбоко структурираното обучение (machine learning, deep learning). За по-доброто разбиране и описание на такива системи са възприети различни моделиращи подходи, базирани на динамични характеристики, мрежово представяне, статистическо поведение, както и структурни, математически, физически, химически, биологични или физиологични свойства на обектите и др.

Във фокуса на международната конференция са подходи от разнообразни научни дисциплини за моделиране на жизнените процеси, както и моделиране на условията, поведенията, заболяванията и качеството на живот на хората.

Поканените чуждестранни лектори на конференцията са:

  • Проф. Мая Ангелова, Университет Дикен, Австралия: „Базирани на данни модели на персонализирано здравеопазване“
  • Проф. Алехандро Франк, Мексикански национален автономен университет, Мексико: „Симетрия и критичност на биологичните системи: нов подход към мултисигналния анализ“
  • Проф. Анатоли Иванов, Пенсилвански университет, САЩ: „Моделиране в биологията с диференциални уравнения със закъснение“
  • Проф. Анета Стефановска, Универститет в Ланкастър, Великобритания: „Могат ли неавтономните динамични системи в математиката адекватно да описват отворените системи във физиката? Научени уроци от анализа на данни в клетъчната, сърдечносъдовата и мозъчната динамика“
  • Проф. Кристофър Стивънс, Мексикански национален автономен университет, Мексико: „Кондуктомът – нова парадигма за разбиране на човешкото поведение“
  • Проф. Ганг Ли, Университет Дикен, Австралия: „Откриване на смислови клъстери от огромни масиви от данни с използването на дистрибуционни ядра“
  • Проф. Глеб Беляков, Университет Дикен, Австралия: „Случайно генериране на размити мерки за симулации във вземането на решения”
  • Проф. Кай Мин Тин, Университет в Нанджин, Китай: „Дистрибуционните ядра: един недостатъчно използван ресурс”
  • Акад. Красимир Атанасов, ИБФБМИ-БАН: „За самоорганизацията на обобщените мрежи“
  • Проф. Питър Макклинтък, Универститет в Ланкастър, Великобритания: „Кулоновата блокада и селективността в биологичните йонни канали“
  • Проф. Райдун Тварок, Университет в Йорк, Великобритания: „Приказка за симетрията: От вирусите до белтъчните наночастици“
  • Д-р Рубен Фосион, Мексикански национален автономен университет, Мексико: „Синдромът на крехкостта като преход от компенсация към декомпенсация: Приложение на биомеханичната регулация на походката”
  • Д-р Сергий Шеляг, Университет Флайндърс, Австралия: „Вземането на решения в комплексни конкурентни среди: от войната до футбола“
  • Д-р Йе Жу, Университет Дикен, Австралия: „За връзките между топологичния анализ на данни и машинното обучение”

Конференцията ще се проведе в Заседателната зала на бл. 21, Научен комплекс на БАН на 4-ти км. Достъпът за слушатели е свободен. За повече информация за събитието и програмата: https://biomed.bas.bg/en/data-driven-models-for-living-systems-2023/

Споделете в социалните мрежи!

Go to Top