Loading Events

Националният природонаучен музей при БАН ви кани на 28 юни 2023, от 18:00 часа, във фоайето на музея на откриването на временната изложба „Опрашителите, без които не можем“.

Новата изложба на Националния природонаучен музей при БАН е посветена на темата за опрашителите – кои са те и защо са важни за нас, хората.

Изложбата представя резултатите от три научни проекта, свързани с изследване на опрашителите, кои са заплахите, които срещат днес и начините да се справим с проблема за опазването на опрашителите днес.

Проектът Safeguard прави оценка на състоянието на различни видове диви опрашители в Европа и на факторите, които им въздействат негативно, за да предложи мерки за намаляване на измирането на дивите опрашители.

PoshBee е научен проект, изследващ ефектите на пестицидите самостоятелно и в комбинация с други негативни фактори.

Проектът B-GOOD разработва компютърни модели и технологии, подпомагащи прилагането на здравословно и устойчиво пчеларство в Европейския съюз като комбинира експертните познания едновременно на учени и пчелари.

Може би най-известните и важни опрашители на растенията са пчелите, но те далеч не са единствените. Опрашването се извършва още от птици, гущери, прилепи и други дребни бозайници, а най-вече от насекоми като мухи, пеперуди и бръмбари. Този процес е ключов за възпроизводството на растенията и отглеждането на реколтата, която ежедневно достига до трапезата ни. Учени и природозащитници с тревога отбелязват сериозния спад в разпространението и числеността на насекомите, които играят съществена роля в размножаването при растенията. Като основни заплахи за опрашителите те отчитат промяната в начина на управление на природните територии, измененията в климата, интензивното земеделие и засилването на световната търговия. За съжаление, все още се знае недостатъчно за биологията на част от видовете, а също и за факторите, които влияят негативно върху техните популации. Затова законодателните и обществените инициативи са от съществено значение за опазването на насекомите, участващи в процеса на опрашване на растенията.

С цел да се справят с тази катастрофална за биоразнообразието тенденция и последствията от нея няколко международни структури като Европейският съюз (ЕС), Междуправителствената научно-политическа платформа за биологичното разнообразие и екосистемните услуги (IPBES) и Международният съюз за защита на природата и природните ресурси (IUCN) обединяват усилия. За подпомагане на този процес Европейският съюз финансира редица изследователски дейности, насочени към подобряване на познанията ни за тяхното състояние и ролята им в екосистемите като проектите PoshBee, B-GOOD и Safeguard.

Споделете в социалните мрежи!

Go to Top