Loading Events

На 7 март от 17:00 ч. в зала „Проф. Марин Дринов“ на БАН проф. Георги Момеков ще изнесе лекция на тема: „Нови хоризонти в онкофармакологията на природните продукти през призмата на 2024 г.“.

Лекцията може да гледате онлайн на: https://www.youtube.com/watch?v=ZsMSlM0RwbM

РЕЗЮМЕ НА ЛЕКЦИЯТА

Химиотерапията на онкологичните и онкохематологичните заболявания има основно значение за контрола върху туморния процес и постига лечебен ефект при някои локализации и нозологични единици. На днешния етап на фундаменталното познание и внедрени технологии на комбинаторната химия и методи за експресен биологичен скрининг  стана възможно бързо да бъдат идентифицирани и валидирани принципно нови клетъчни и молекулни мишени в онкофармакологията и да бъдат разработени прицелно действащи иновативни лекарства. Основна алтернатива на комбинаторния синтез и на рационалния лекарствен дизайн е търсенето на БАВ от растителен произход. Този изключителен интерес е свързан с това, че броят на детайлно проучените лечебни растения е много малък и растенията на практика остават един неизчерпаем източник на биологично активни вещества и прототипни химични структури. От друга страна, ензимните системи на растенията им позволяват да синтезират изключително сложни молекули, които практически не могат да бъдат получени в  лабораторни условия. Природните продукти с антинеопластична активност заемат значителна част от пазара на онкологични продукти и имат важен принос за ефективната химиотерапия на малигнените тумори. Наред с това в последното десетилетие са комерсиализирани редица нови лекарства – природни продукти или техни полусинтетични аналози, в т.ч. епотилони, рапамицинови аналози, имуноконюгати на моноклонални антитела с майтанзиноиди, калихеамицини, доластатини, както и нови генерации на известните класове природни цитостатици – антрациклинови антибиотици, Vinca алкалоиди, кампотецини и таксани.

В лекцията ще бъде направен актуализиран преглед (до 2024 г.) на основните класове природни и полусинтетични цитостатици, техните фармакологични и токсикологични характеристики, както и на фармацевтичните проблеми свързани с тяхното разработване и комерсиализиране. Ще бъдат представени и собствени изследвания в областта на онкофармакологията на няколко класа растителни вторични метаболити, охарактеризирани като съединения с антинеопластична активност, модулатори на множествената лекарствена резистентност или като средства за намаляване на страничните ефекти, асоциирани с противотуморната терапия.

Кратки биографични данни за лектора

Проф. Георги Момеков, дфн, е роден на 22.06.1976 г. в гр. София. Той е фармаколог, с придобити специалности по „Фармакология и фармакотерапия“ и „Клинична фармация“. Ръководител е на Катедра „Фармакология, фармакотерлапия и токсикология“ при Фармацевтичен факултет на Медицински университет – София, и е председател е на Българското научно дружество по фармация. Научните му интереси са основно в областта на експерименталната онкофармакология и дизайна на антинеопластични лекарства. Той провежда научни изследвания и в редица други области на експерименталната фармакология, токсикология и фармацевтичните науки като фитофармакология и етнофармакология; разработване и оценка на антиангиогенни средства; фармакологично и токсикологично проучване на липозоми, полимерни мицели и други лекарство-доставящи системи като носители на цитостатици; биосъвместимост на полимерни материали; проучване на ефектите на комбинации от лекарства и на лекарствените взаимодействия.

Проф. Момеков участва активно в обучението на студенти по Фармация, както и в програмите за следдипломна квалификация по специалностите Клинична фармация, Фармакология и фармакотерапия, Гастроентерология, Медицинска онкология и инфекциозни болести. Ежегодно изнася пленарни лекции на престижни международни форуми у нас и в чужбина. Той е автор и съавтор на повече от 300 научни статии (180 от които в списания с импакт фактор), 1 самостоятелна монография, над 50 глави от учебници и колективни монографии, 1 патент и 1дин полезен модел. Председател е на Националния експертен съвет по Клинична фармация, анализ на лекарствата, фармакология, токсикология и фитофармацевтични продукти към Министерство на здравеопазването, както и на държавните изпитни комисии по Клинична фармация и Фармакология и фармакотерапия.

Споделете в социалните мрежи!

Go to Top