Във Варна се проведе заседание на Националната академична мрежа на Българската академия на науките, посветено на 150-годишнината от Априлското въстание
На 19 юни в Творческия дом на БАН – Варна се проведе разширено заседание на Националната академична мрежа (НАМ), с участието на председателя на БАН чл.-кор. Евелина Славчева, заместник – председателя проф. дин Щелиян Щерионов, на регионалните координатори и членове на Консултативния съвет.
Заседанието беше открито от чл.-кор. Александър Костов – главен координатор на НАМ. Във въвеждащото си слово той очерта успехите и проблемите в досегашната работа на регионалните центрове и перспективите пред тях в краткосрочен план. В изложенията на координаторите и по време на дискусията бяха представени акцентите в планираната дейност на съответния РАЦ до края на настоящата година и през следващата 2027 г. Изнесена беше и информация относно участието на регионалните центрове в националното честване на 150-годишнината от Априлското въстание. Обсъдени бяха връзките и съвместната дейност с областни и общински ръководства, висши и средни училища, обществени и бизнес организации, фирми и предприемачи. Посочени бяха и възможните поводи за привличане на БАН като национален експертен център при отбелязване на годишнини от знакови исторически събития, обсъждане и решаване на важни икономически и социални проблеми на даден град или регион, подпомагане на работата на местни партньори и пр. В тази връзка бяха дискутирани възможностите за организирането на различни научни форуми (конференции, семинари и др.) и лекции на учени от БАН, реализацията на съвместни проекти и инициативи и други форми на дейност.
Обръщения към участниците в заседанието отправиха акад. Никола Съботинов и акад. Ячко Иванов. В тях изтъкнатите учени изказаха пожелания и препоръки за бъдещата дейност.
Заседанието завърши със задълбочена дискусия, в която се включиха всички присъстващи. Председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева изнесе заключително слово, обобщавайки резултатите от обсъждането и предложи мерки за разширяване на дейността на регионалните академични центрове.
След заседанието участниците в него присъстваха на откриването на изложба, посветена на 150-годишнината от Априлското въстание, подготвена и представена от доц. Димитър Христов (Институт за исторически изследвания), д-р Силвия Найденова (директор на Централната библиотека на БАН) и Анна Тодорова (Научен архив на БАН), както и на лекция „Историческа памет и национална идентичност“, изнесена от акад. Иван Гранитски. В тези събития се включиха и народни представители, общественици и учени от варненския регион.
[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]




