Българската академия на науките официално откри своя 64-ти летен сезон в Творчески дом „Варна“ на 19 юни. Тази година емблематичният комплекс край морския бряг посреща своите дългогодишни гости, академичната общност и нови посетители с обновена материална база и богата културна програма.
Председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева даде старт на летните инициативи, подчертавайки дългогодишната традиция на Дома да бъде притегателен център за научен обмен, творчество и отдих на българските учени. Мястото успешно съчетава спокойствието, необходимо за академична работа, с близостта до природата и културните средища на морската столица.
„Творчески дом – Варна е повече от място за почивка. Това е пространство, където поколения изследователи намират вдъхновение, обменят идеи и градят академични общности в неформална обстановка. Вече 64 години Академията съхранява и развива това уникално средище на науката и изкуството“, сподели председателят на БАН.
Началото беше поставено с представянето на изложбата „Априлското въстание от 1876 г. в съдбата на членовете на Българското книжовно дружество“, която припомня значими страници от националната ни памет и духовна история, а лекция на тема „Историческа памет и национална идентичност“ произнесе акад. Иван Граниски.
На събитието присъстваха проф. д.и.н. Щелиян Щерионов – заместник-председател на БАН, акад. Никола Съботинов (Председател на БАН 2008-2012) акад. Ячко Иванов, акад. Атанас Павлов, членове на САЧК, както и регионалните координатори на Националната академична мрежа на БАН, които проведоха своята годишна среща в Дома.
Сред официалните гости на събитието бяха още Васил Горанов, Владимир Раков и Александра Вълчева от Комисията по култура и медии към Народното събрание, както и заместник-кметът на Община Варна г-жа София Колева.
През сезон 2026 в рамките на творческата програма са предвидени множество съпътстващи събития, включително литературни четения, тематични изложби с произведения на изкуството и срещи с изявени учени и творци.



