На 23-24 ноември 2024 г. в централната сграда на Българската академия на науките (БАН) се състоя eдинадесетата научна сесия на Ученическия институт на БАН (УчИ – БАН) при Център за обучение – БАН. Събитието беше открито от заместник-председателя на БАН чл.–кор. Евдокия Пашева, която отбеляза колко много млади хора са се докоснали до магията на науката. Независимо от това кой ще бъде отличен на това състезание, всички присъстващи участници са вече победители, каза чл.-кор. Пашева. Ръководителят на УчИ – БАН акад. Петър Кендеров поздрави участниците и им припомни мисията на Ученическия институт – младите хора да бъдат насърчавани да изследват, да представят своите разработки и да установяват връзки между българското образование и науката.
Двудневният форум събра над 90 деца от цялата страна – ученици от III-ти до XII-ти клас и им даде възможността се представят своите 65 ученически проекта. Ръководителите на проектите бяха 53, сред които най-многобройна е групата на учителите, но и значителен брой специалисти-представители на БАН, СУ „Св. Климент Охридски“, Техническия университет в София, Пловдивския университет, Американския колеж в София, STEALM ACADEMY, Регионалния исторически музей в Добрич и др.
Ученическата научна сесия се проведе в пет паралелно действащи секции: Информационни, комуникационни и технически науки (24 проекта); Математика (13 проекта); Биология, биомедицина, биохимия (7 проекта); Химия, физика, физикохимия (8 проекта); Хуманитарни науки, обществени науки и изкуство (13 проекта).
Журитата в отделните секции бяха утвърдени учени, които за окончателната оценка на проектите взеха предвид предварително изготвени рецензии от висококвалифицирани специалисти, но най-вече представянето и защитата пред публиката по време на самата сесия. Всички участници получиха поощрителни награди от издателства и неправителствени организации, а първото и второ място във всяка област бяха отличени с парични ваучери, които бяха финансирани благодарение на Националната програма „Образование с наука“. През 2024 г. дейностите на УчИ-БАН при ЦО – БАН получиха подкрепа по линия на тази тригодишна национална програма. Тя има за цел да поощрява използването на значителния образователен потенциал на научните институции в страната за издигане на равнището на училищното образование с оглед постигането на целите на Европейското образователно пространство.
В рамките на Националната програма „Образование с наука“ предстои да бъдат подпомогнати финансово на конкурсен принцип 25 малки учебно-изследователски общности (МУИО), които ще представят разработките си по време на дванадесетата Ученическата научна сесия на УчИ-БАН през ноември 2025 година. Информация за участие в конкурса за тези общности може да се намери на сайта на УчИ-БАН (http://uchiban.eu).