Паметник на акад. Благовест Сендов беше официално открит в парковото пространство пред Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев и внукът на акад. Сендов – Благовест Сендов откриха паметника.
Автори са скулпторът Красимир Ангелов и архитектът Станислав Константинов.
Вицепрезидентът Илияна Йотова подчерта в словото си, че акад. Сендов е голям и световноизвестен учен, който има над 200 научни публикации, над 30 учебници, стотици трудове, посветени на компютърните технологии още във времена, в които почти никой не е говорил за това и никой не е знаел какво ще е бъдещето на високите технологии.
Ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев благодари на всички дарители, включили се в съвместната инициатива на университета и Българската академия на науките и заяви, че личности като акад. Сендов трябва да останат в българската национална, културна и научна памет.
Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски посочи, че е знаково мястото, на което се открива паметникът, защото именно във Факултета по математика и информатика акад. Сендов въвежда първите си фундаментални идеи. Акад. Ревалски подчерта активното участие на акад. Сендов в развитието на изчислителната математика в България, която е в основата на информатиката и посочи въведената от него система през 1971 г. – бакалавър, магистър и докторант, която Европа 30 години по-късно също възприема. Тя е от изключително значение за българската математика и българските математици и информатици, които прославиха страната, добави той и благодари на всички дарители, подкрепили инициативата за паметника.
Акад. Петър Кендеров подчерта, че с паметника се отдава почит на акад. Сендов, който определи като многопластова личност, която не е лесно да се опише – изключителен визионер, учен, реформатор и родолюбец. Той говори за неговите математически постижения като припомни „хипотезата на Сендов“ и въведения „изследователски подход в образованието“.
На откриването присъстваха народни представители, президентът Георги Първанов (2002-2012 г.), бивши председатели на Народното събрание, дипломати, представители на Факултета по математика и информатика на СУ и на Институтите по математика и информатика и информационни и комуникационни технологии на БАН, представители на бизнеса, академичната общност и студенти.
По идея на академичната общност на Българската академия на науките и на Софийския университет през 2022 г. беше създаден инициативен комитет за изграждане на паметник на акад. Благовест Сендов. Съпредседатели на комитета бяха ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (2015-2023 г.) проф. Анастас Герджиков и председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски. В инициативата бяха включени още кметът на София (2009-2024 г.) Йорданка Фандъкова, председателят на парламентарната комисия по образование и наука Красимир Вълчев, деканът на Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (2017-2023 г.) доц. Първан Първанов, директорът на Института по математика и информатика на БАН проф. Петър Бойваленков, председателят на Съюза на математиците в България чл.-кор. проф. Николай Николов, управителят на „Геотехмин“ проф. Цоло Вутов, проф. Огнян Герджиков от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, проф. Райчо Лазаров от Texas A&M University и проф. Пенчо Петрушев от University of South Carolina.
Акад. Благовест Сендов (1932 – 2020 г.) е световноизвестен български математик, изтъкнат държавник и общественик – ректор на Софийския университет, председател на Българската академия на науките, председател на Народното събрание на Република България и посланик на България в Япония. С биографията и постиженията на акад. Сендов можете да се запознаете във Виртуалния музей Математиката и информатиката в България