Биомедицина и качество на живот

  1. Events
  2. Биомедицина и качество на живот

Views Navigation

Event Views Navigation

Today

Трета младежка научна сесия „Биомедицина и качество на живот“

онлайн

Трета младежка научна сесия „Биомедицина и качество на живот“ ще се проведе онлайн на 2 и 3 декември. Форумът е отворен за участие на студенти, докторанти, постдокторанти и млади учени, желаещи да представят своите научни и научно-приложни изследвания и разработки в следните тематики: Биоматериали, клетъчно и тъканно инженерство Молекулна и клетъчна биофизика Биологични мембрани и биомакромолекули Възбудими структури и двигателна дейност Биомедицинско инженерство Биоинформатика   За повече информация, моля вижте електронната страница на конференцията.  

15 години Национален антропологичен музей

Национален антропологичен музей на БАН бул. „Цариградско шосе“ 73, София

На 24 май Националният антропологичен музей към Института по експериментална морфология, патология и антропология ще отбележи своята 15-та годишнина. В рамките на тържеството ще бъде представен юбилеен каталог със заглавие „Изложбите в музея 2018-2021“, посветен на  временните изложби с медицинска тематика. Посетителите ще могат да разгледат постоянната експозиция и временната ни изложба „Лечебницата в Античността и Средновековието“. Доц. д-р Атанас Кацаров, ръководител на музея,  ще направи ретроспекция на събитията за изминалите 15 години. С лекция от доц. Рачо Стоев ще бъде почетен In memoriam - чл. кор. Йордан Йорданов – основател на Националния антропологичен музей. Тържественото честване ще се проведе на 24 май от 16:00 часа в Националния антропологичен музей на бул. „Цариградско шосе“ 73.

Подписване на споразумение за академично сътрудничество между БАН и МУ-Пловдив

Медицински университет - Пловдив

Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски и ректорът на Медицинския университет – Пловдив проф. д-р Мариана Мурджева ще подпишат на 14 юли в Пловдив рамково споразумение за сътрудничество. На събитието ще присъства и зам.-председателят на БАН чл.-кор. проф. дбн Евдокия Пашева. Програмата включва посещение на Медицинския симулационен тренировъчен център и Аудиторния комплекс, срещи с екипите на Катедрата по медицинска биология, Катедрата по медицинска физика и биофизика  и Катедрата по медицинска микробиология и имунология „Проф. д-р Елисей Янев“. Ще бъдат обсъдени възможностите за бъдещо научно сътрудничество и съвместни изследователски проекти.

Международна конференция по интуиционистки размити множества ICIFS’2022

онлайн и в Института по биофизика и биомедицинско инженерство

На  9 и 10 септември ще се проведе 25-то издание на Международната конференция по интуиционистки размити множества. Целта на конференцията е да събере специалисти, интересуващи се от интуиционистка размитост, взимане на решения в условия на неопределеност и други свързани теми, и да им даде възможност за дискутиране на теоретичните и практически аспекти на тази сравнително нова област от теорията на размитите множества. От 2013 г. ICIFS е събитие под егидата на Европейската асоциация по размита логика и технологии. Конференцията ще се проведе онлайн и на живо в Института по биофизика и биомедицинско инженерство, София, България.

International Symposium on Bioinformatics and Biomedicine (BioInfoMed’2022)

гр. Бургас

International Symposium on Bioinformatics and Biomedicine (BioInfoMed’2022) се провежда от 5 до 7 октомври в Бургас. Основни организатори на форума: Университет “Проф. д-р Асен Златаров” – представен от проф. д-р Сотир Сотиров,  Зам.-ректор по международна дейност и следдипломна квалификация Институт по биофизика и биомедицинско инженерство – БАН – представен от проф. д-р Таня Пенчева, Директор УМБАЛ “Царица Йоанна – ИСУЛ“  – представена от акад. проф. Чавдар Славов, дмн Съюз на учените в България, секция “Информатика“ и секция “Биомедицинско инженерство“ – представен от проф. дбн Диана Петкова Сборникът с абстрактите може да бъде изтеглен през сайта на Симпозиума:  https://bioinfomed.org/book-of-abstracts/

XV конгрес на българските микробиолози с международно участие

гр. Копривщица

XV конгрес на българските микробиолози ще се проведе от 5 до 8 октомври в гр. Копривщица. Утвърдени и млади учени от България и Европа ще представят и обсъдят най-новите постижения и предстоящите тенденции в микробиологичната наука. Конгресът ще бъде открит с встъпителна лекция на професор Колин Харууд от Нюкасълски университет, Великобритания и член на ръководството на Федерация на европейските микробиологични дружества. Първата сесия ще бъде посветена на 200- годишнината от рождението на световноизвестния микробиолог Луи Пастьор. Във форума ще участват над 120 учени от различни направления на микробиологията, ще бъдат обсъдени и предизвикалствата на пандемията COVID-19. Поканени са 28 водещи учени с пленарни доклади, отразяващи най-новите постижения. Млади микробиолози ще имат възможност да представят своите идеи и разработки. Конгресът създава условия за установяване на нови [...]

Изложба „Между двата свята”

Национален антропологичен музей на БАН бул. „Цариградско шосе“ 73, София

Институтът по експериментална морфология патология и антропология с музей ще открие на 1 ноември изложба „Между двата свята”. Изложбата представя народните вярвания и обичаи свързани с погребалните практики и митологични образи.  Автор на изложбата е д-р Росен Гацин. Рецензенти са проф. д-р Светлозара Петкова - Директор на ИЕМПАМ-БАН, проф. д-р Димитър Кадийски и доц. д-р Атанас Кацаров - ръководител на Националния антропологичен музей. Официалното откриване ще бъде на 1 ноември от 16 ч. в сградата на НАМ в София, бул. „Цариградско шосе” № 73.

БАН подписва рамково споразумение за сътрудничество с Медицински университет – Варна

Българска академия на науките

Рамково споразумение за сътрудничество в областта на научно-изследователската, образователната и иновационната дейност между Българската академия на науките и Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна ще подпишат на 24 ноември в БАН акад. Юлиан Ревалски и проф. д-р Валентин Игнатов.

„ЕВРОПЕЙСКА НОЩ НА МУЗЕИТЕ – СОФИЯ 2023“ в ИЕМПАМ

ИЕМПАМ-БАН (бул. „Цариградско шосе“ № 73,  София) София

Националният антропологичен музей при ИЕМПАМ - БАН ще участва в „Европейската нощ на музеите“. В аулата на музея ще бъде представен цикъл от научно-популярни беседи, посветени на интересни и социално значими антропологични, и медицински проблеми. На събитието ще бъдат направени измервания на телесния състав на човешкото тяло чрез Биоимпеданс. „Европейската нощ на музеите - София 2023“ се организира от посолството на Френската република, Френският институт в България, Министерство на културата и Столична община. За повече информация: https://www.facebook.com/NacionalenAntropologicenMuzej/ https://nambg.com/ http://www.iempam.bas.bg/

Международна конференция по рационално оползотворяване на природните продукти: от растението до фармацевтичната лавица

гр. Варна

Единствен по рода си научен форум в България, на който се представят най-новите постижения в областите: (етно)ботаника и (етно)фармакология, опазване и устойчиво използване на природните ресурси, билкови лекарствени средства и добавки, химия на природните продукти и медицинска химия, метаболомика, молекулярна биология и генно инженерство (вкл. функционална геномика), фармакокинетика и фармакодинамика, растителна биотехнология, системна биология, токсикология. Допълнителна информация за събитието може да получите на: https://icnpu2023.com/

Конференция „Базирано на данни моделиране на комплексни живи системи“

Заседателната зала на бл. 21, Научен комплекс на БАН на 4-ти км.

На 8-9 юни 2023 г. Институтът по биофизика и биомедицинско инженерство организира конференция на тема „Базирано на данни моделиране на комплексни живи системи“, посветена на 65-ата годишнина на проф. Мая Ангелова, асоцииран член на ИБФБМИ-БАН. Събитието ще се проведе в хибриден присъствен и онлайн формат. Предвидени са 15 лекции на учени от Австралия, Великобритания, Китай, Мексико, САЩ и България, както и постер сесия за млади учени. Живите системи във всичките им разновидности са комплексни системи и тяхното представяне, моделиране, опазване и еволюция могат да бъдат по-добре разбрани с математическо, статистическо и изчислително моделиране, както и с утвърдените и развиващи се понастоящем парадигми на машинното и дълбоко структурираното обучение (machine learning, deep learning). За по-доброто разбиране и описание на такива системи са възприети различни моделиращи [...]

Временна изложба „Материа Медика“

ИЕМПАМ-БАН (бул. „Цариградско шосе“ № 73,  София) София

По повод Еньовден Националният антропологичен музей при ИЕМПАМ - БАН представя временната изложбата „Материа Медика“. Експозицията е  посветена на познанието на човека за медицинските аспекти на заобикалящата ни природа в исторически и културен план.

Изложба за лечебната сила на природата в Националния антропологичен музей

Национален антропологичен музей към ИЕМПАМ - БАН София, бул.”Цариградско шосе” 73 

Лечебната сила на природата е във фокуса на най-новата изложба на Националния антропологичен музей към Института по експериментална морфология, патология и антропология на Българската академия на науките „Materia medica“. Тя се организира в партньорство с Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна и ще бъде открита на Еньовден, 24 юни, от 13:00 ч.

26-та Международна конференция по интуиционистки размити множества ICIFS’2023

https://ifigenia.org/wiki/ICIFS-2023 Целта на ежегодната Международна конференция по интуиционистки размити множества (ICIFS) е да събере специалисти, интересуващи се от интуиционистка размитост, взимане на решения в условия на неопределеност и други свързани теми, и да им даде възможност за дискутиране на теоретичните и практически аспекти на тази сравнително нова област от теорията на размитите множества. От 2013 г. ICIFS е събитие под егидата на Европейската асоциация по размита логика и технологии.

Младежка научна сесия „Биомедицина и качество на живот“

Заседателната зала на бл. 21, Научен комплекс „4-ти километър“

Институтът по биофизика и биомедицинско инженерство (ИБФБМИ) към Българска академия на науките (БАН) установи традиция в провеждането на Младежка научна сесия „Биомедицина и качество на живот“ на всеки две години. Научната сесия ще се проведе за четвърти пореден път на 5-6 декември 2023 г. Основен организатор на събитието е ИБФБМИ – БАН, с любезното съдействие на Съюза на учените в България, фирмите Аквахим АД, ФОТ ООД и Карл Цайс АД. Младежката научна сесия ще се проведе в шест тематични направления в областта на биомедицината: Биоматериали, клетъчно и тъканно инженерство Молекулна и клетъчна биофизика Биологични мембрани и биомакромолекули Биомедицинска физика Възбудими структури и двигателна дейност Биомедицинско инженерство Биоинформатика Над 30 млади учени от няколко института на БАН, от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Медицински университет [...]

Успешни истории на български учени в Мрежата Пастьор

ул.“Акад.Георги Бончев“ бл. 26

На 7-ми март 2024 г. от 10:00 часа в Института по микробиология „Стефан Ангелов“ - БАН ще се проведе Тържествено събрание по повод Двадесетата годишнина от членството на Института в мрежата Пастьор и 77 години от създаването му. Събитието ще се проведе в конферентна зала на ИМиКБ, ул.“Акад.Георги Бончев“ бл. 26, София. Ще бъдат представени лекции на тема: „Предизвикателствата в Мрежата Пастьор и ползите от научно сътрудничество“ - доц. д-р Виолета Вълчева, ръководител на Лаборатория „Молекулярна биология на микобактерии“, Департамент „Инфекциозна микробиология“; „Дизайн на ваксини и генериране на нови експериментални модели“ – гл. ас. д-р Илиян Манойлов, Лаборатория „Експериментална имунология“, Департамент „Имунология“; „Подкрепа за високи научни постижения и кариерно израстване чрез ACIP колаборации“ - гл. ас. д-р Милена Лесева, Лаборатория „Експериментална имунотерапия“, Департамент имунология. На [...]

Go to Top