С тържествена церемония в парк „Артилерийски“ в Стара Загора бе открит монументът с двойника на спътника „България 1300“. Той символизира научния напредък и създава мост между миналото и бъдещето. Събитието бе открито с вдъхновяващо изпълнение на песента „Излел е Дельо хайдутин“, която лети в космоса.

Този проект се реализира от Граждански клуб ЛИПА в партньорство с Института за космически изследвания и технологии при БАН, Астрономическа обсерватория „Юрий Гагарин“, Регионален академичен център Стара Загора, с подкрепата на Община Стара Загора, много фирми, организации и граждани.

„Монументът със спътника „България 1300“ е памет към миналото и мост към бъдещето“, заяви в приветствието си зам.-кметът Надежда Чакърова. Председателят на Граждански клуб ЛИПА Славин Янакиев отбеляза, че проектът е осъществен без външно финансиране. Цялата сума – над 200 000 лева, е събрана благодарение на „щедростта и усилията на добрите хора на Стара Загора“.

На откриването и последвалите прояви присъстваха представители на местната власт, на фирми и организации, партньори на проекта, както и много граждани и гости на Стара Загора. Българска академия на науките беше представена от проф. Георги Желев, директор на Института за космически изследвания и технологии, доц. Алексей Стоев, директор на старозагорския филиал на Института, чл.-кор. Александър Костов, координатор на Националната академична мрежа и инж. Олег Стоилов, председател на Търговско-промишлена палата – Стара Загора и координатор на старозагорския Регионален академичен център.

Очаква се монументът да стане символ на космическото минало и на космическото бъдеще на Стара Загора и водеща туристическа атракция на града на липите.

Кратка историческа справка

Националната космическа програма „България 1300“ е едно от най-значимите български научни постижения в областта на космическите изследвания. Тя е осъществена през 1981 г. в чест на 1300-годишнината от създаването на Българската държава. Идеята за програмата, част от Международната програма Интеркосмос, е на колектива от български учени акад. Кирил Серафимов, проф. Димитър Мишев, проф. Митко Гогошев и проф. Иван Кутиев.

Основните задачи на програмата са изучаване на физичните процеси в околоземното космическо пространство. Спътникът „Интеркосмос България 1300“ е оборудван изцяло с българска научна апаратура. Три от 12-те прибора – ПРОТОН-1, ФОТОН-1 и ЕМО-5 са конструирани и произведени в Стара Загора, в базовата обсерватория на Централната лаборатория за космически Изследвания – БАН (днес Филиал на Института за космически изследвания и технологии – БАН) под общото ръководство на проф. Митко Гогошев и със съществената помощ на старозагорската индустрия (ДЗУ, Комбинат по роботика Берое, Обединение Хранмаш и др.) Спътникът „България 1300“ е предназначен за изучаване на комплекса от сложни взаимодействия между две среди в гигантското по мащаби околоземно космическо пространство – магнитосферата и йоносферата на Земята.
Спътникът „Интеркосмос България 1300“ е определен за едно от трите най-важни световни космически събития за 1981 г. от Световната астронавтска асоциация заедно с изстрелването на совалката „Колумбия“.