Десетата поредна среща на жените в науката и бизнеса се проведе в Бургас. В нея участваха чл.-кор. Евелина Славчева, която е първата жена председател на Българската академия на науките в нейната 155-годишна история, главният научен секретар на БАН проф. д-р Нели Косева и чл.-кор. Александър Костов, който е главен координатор национална академична мрежа на БАН.

Събитието се организира от проф. Севдалина Турманова, която е координатор на Регионален академичен център на БАН в Бургас и инж. Видка Вълчева, зам.-председател на Търговско-индустриална камара в Бургас. „Стана традиция през месец март да провеждаме такъв тип срещи между жени, които са представители на науката и бизнеса, жени, доказали своята роля в обществения живот“, каза проф. Турманова при откриването на събитието.

„Безспорно светът има нужда от наука, за да се справим с глобалните предизвикателства на съвременния свят“, каза проф. Мария Нейкова, областен управител на Област Бургас. Инж. Вълчева благодари на присъстващите, че за поредна година уважиха събитието. На срещата присъстваха Петя Петрова, началник на РУО – Бургас, зам.-ректорът на Бургаския свободен университет проф. Мария Алексиева, Явор Жеков, който е член на УС на Българска стопанска камара – София, представители на академичната общност на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, бивши и настоящи общински съветници

„Благодаря за тази възможност да бъда сред вас. Много харесвам слогана, който решихме да следваме, а именно „БАН гостува на регионите“, като даваме старт в Бургас. Целта на срещите ще бъде – „БАН присъства в регионите“, защото сме убедени, че за да продължи да се развива Академията и нейното място в обществото да е все по-видимо, ние трябва да се отворим към цялата страна“, каза чл.-кор. Евелина Славчева. Тя представи приноса на БАН в развитието на националната научноизследователска и иновационна система ипроектната дейност на БАН.

Главният научен секретар на БАН проф. Нели Косева изнесе презентация на тема „Ролята на жените учени от БАН за духовното и технологично развитие на България“ и представи данни, свързани с Европейската рамка за правата на жените и статистическа информация на НСИ за учените в България. Стана ясно, че е постигнато приблизително равенство на половете в науката, като жените са 53%, а мъжете 47% от общия брой изследователи в държавния сектор и в сектор «Висше образование». В това отношение България е сред водещите държави в ЕС.

По-рано през деня се състоя работна среща между БАН и представители на бизнеса от областта, на която се проведе разговор за каузата на учените у нас  – за една по-модерна България. Срещата бе домакинствана от кмета Димитър Николов. Чл.-кор. Славчева представи историята и съвремието на БАН, както и поставените приоритети за периода 2024-2028 г. Представителите на бизнеса бяха запознати и с новите научни разработки на институтите на БАН от проф. Косева. Последващата дискусия изведе препоръки и предложения, които ще допринесат за по-ефективното партньорство и сътрудничество между бизнеса и научните среди.