Европа трябва да се научи да живее с огъня
Брюксел, 19 май 2025 г.
„Много части на Европа са изправени пред голямо увеличение на многогодишните засушавания, което води до повишена вероятност от екстремни пожари. В някои райони има вероятност да се случват сериозни събития на всеки две години“, казва проф. д-р Томас Елмквист, директор на EASAC по въпросите на околната среда. В отговор Научно-консултативният съвет на европейските академии (EASAC) призовава за спешна промяна в политиката на ЕС за борба с горските пожари – от реактивно потушаване на пожарите към проактивно, основано на риска управление на земите.
„Европа все повече ще трябва да се учи да живее с огъня и да адаптира обществото към една нова предизвикателна реалност“, предупреждава Елмквист. „Повече от два пъти повече градски райони в Европа са изложени на риск от пожар, отколкото в Северна Америка и Азия.“ Още днес горските пожари в ЕС опожаряват средно по половин милион хектара годишно – почти два пъти колкото площта на Люксембург.
Новият доклад „Променящите се горски пожари в Европа“, представен днес, е изготвен от 23-ма учени, номинирани от съответните национални академии на науките, и подчертава сложните фактори, които стоят зад рязкото увеличаване на риска от горски пожари. Сред тях са изменението на климата, обезлюдяването на селските райони и промените в земеползването. Прогнозите са, че до 2100 г. засушаванията и намаляването на летните валежи ще удвоят риска от пожари. Същевременно изоставянето на земеделски земи и неуправляваното развитие на растителността са създали обширни пейзажи от запалима биомаса.
Само потушаването на пожари не е достатъчно
EASAC критикува настоящите политики на ЕС заради преобладаващия им фокус върху потушаването на пожари и реагирането при извънредни ситуации. Вместо това в доклада се препоръчва интегрирана рамка на ЕС за управление на риска от пожари в ландшафта, която да дава приоритет и на превенцията. „Само потушаването на пожари не е достатъчно. Необходимо е да се справим с първопричините, да се борим по-добре с изменението на климата, да инвестираме в устойчиви ландшафти и да ангажираме обществото в живота с огъня“, казва д-р Катлийн Стуф, съпредседател на работната група за горските пожари към EASAC.
3 ключови послания и 8 варианта на политиката
EASAC подчертава необходимостта от засилен институционален капацитет, трансгранично сътрудничество и по-добро споделяне на ресурсите между държавите от ЕС. В доклада са изложени три ключови послания и осем варианта на политики за промяна на подхода на Европа към горските пожари
Спешни съобщения:
Незабавно прилагане на политиките в областта на климата и земеползването – включително новия Закон на ЕС за възстановяване на природата, с акцент върху възстановяването на богатите на въглерод торфища и устойчивото управление на горите.
- Интегриране риска от пожари в плановете за биоразнообразие и засаждане на дървета – за да се избегне неволно увеличаване на уязвимостта в залесените райони.
- Образование за общество, устойчиво на пожари – особено за по-младите поколения, чрез целенасочени интервенции в областта на общественото здраве и образователни програми за горските пожари.
Препоръки за политики:
Инвестирайте в интегрирано намаляване на риска от горски пожари, включително планирано изгаряне и управление на горивото.
- Прилагайте природосъобразни решения, като паша и залесяване с местни видове.
- Приемете ролята на огъня, която позволява планирани изгаряния за поддържане на екологичното равновесие.
- Инвестирайте в образование и комуникация, за да повишите „грамотността“ и готовността за пожари.
- Инвестирайте в управление на ландшафта за намаляване на уязвимостта, проектирайте и поддържайте устойчив ландшафт, който намалява рисковете от горски пожари.
- Хармонизирайте секторните политики в областта на селското стопанство, околната среда и урбанизацията с цел намаляване на конфликтите и рисковете.
- Насърчавайте компактната урбанизация за да ограничите разширяването на взаимодействието между дивата природа и градските зони.
- Насърчавайте устойчивото управление на частните земи, за да помогнете на собствениците на земи да възприемат устойчиви на пожари практики.
Кризата на континента изисква европейски отговор
Въпреки че Средиземноморието остава най-рисковият регион в Европа, докладът предупреждава, че континенталните, алпийските и бореалните региони също трябва да се подготвят за нова ера на пожари. „Променящият се противопожарен режим с по-големи и по-интензивни пожари се определя не само от метеорологичните условия, но и от структурни социално-екологични промени. Много нови райони, като например Централна Европа и бързо затоплящите се планински райони, вероятно ще бъдат изложени на тежки пожарни условия. Това бележи фундаментална промяна със сериозни последици за околната среда и обществената безопасност“, казва д-р Орсоля Валко, съпредседател на работната група за горските пожари към EASAC.
Линк към доклада: https://easac.eu/publications/details/changing-wildfires